Acer Swift Go 14 Pure Silver all-metal (SFG14-73-58YF)
+ predĺžená záruka na 3 roky po registrácii na www.acer.cz
3.0 2 ratings
Laptop - Intel Core Ultra 5 125U, 14" IPS anti-glare 2240 × 1400, RAM 16GB LPDDR5x, Intel ARC, SSD 512GB, backlit keyboard, webcam, USB 3.2 Gen 1, USB-C, fingerprint reader, WiFi, Bluetooth, 3-cell battery, Windows 11 Home
The product is localised for SK
Code:  NC039q0f23 Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
Acer Swift Go 14 Pure Silver all-metal (SFG14-73-58YF) Discontinued
Specifications
SSD capacity
512 GB (0.51 TB)
Size of operational RAM
16 GB
Processor model number
Intel Core Ultra 5 125U
Processor frequency
3.6 GHz (3,600 MHz)
Display size
14"
Storage capacity (total)
512 GB
Display
Display size
14"
Display refresh rate
60 Hz
Luminosity
300 Nits
Display resolution
Big
Colour coverage and certification
100% sRGB
Display resolution
2240 × 1400 px
Processor
Processor type
Intel Core Ultra 5
Intel processor generation
Meteor Lake (14. generace)
Processor model number
Intel Core Ultra 5 125U
Number of processor cores
12 ×
Processor frequency
3.6 GHz (3,600 MHz)
Core boost frequency
4.3 GHz (4,300 MHz)
Cache processor
12 MB
Memory
Size of operational RAM
16 GB
Memory type
LPDDR5x
Total number of slots
GPU series/model
Graphics card series
Intel
Model graphics cards
Graphics
Storage capacity (total)
512 GB
Drive interfaces
M.2 NVMe PCIe 4.0
SSD capacity
512 GB (0.51 TB)
Webcam
1,440 p
Backlight
Monochrome
Can be charged via USB-C
Charging connector
USB-C
Battery capacity
50 Wh
Charging power
65 W
Maximum battery capacity
9 h
Weight
1.32 kg
Interface
Data
Thunderbolt 4, USB-C
Graphical output ports
HDMI, USB-C
Audio
Combo Audio Jack
USB-C
Bluetooth
Bluetooth v5.3
WiFi
802.11ax (6GHz)
Width
312.9 mm
Maximum height
14.9 mm
Depth
217.9 mm