Acer Swift Go 16 Ice Black all-metal (SFG16-71-5392)
4.0 3 ratings
Laptop - Intel Core i5 13420H Raptor Lake, 16" OLED glossy 3200 × 2000 120 Hz, RAM 16GB LPDDR5, Intel Intel UHD Graphics, SSD 1000GB, backlit keyboard, webcam, USB 3.2 Gen 1, fingerprint reader, WiFi, Bluetooth, 4-cell battery, Windows 11 Pro
Code:  NC039q0f7i Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
Acer Swift Go 16 Ice Black all-metal (SFG16-71-5392) Discontinued
Specifications
SSD capacity
1,000 GB (1 TB)
Size of operational RAM
16 GB
Processor model number
Intel Core i5 13420H Raptor Lake
Processor frequency
3.4 GHz (3,400 MHz)
Storage Type
SSD
Display size
16"
Storage capacity (total)
1,000 GB
Equipment
Backlit keyboard, Fingerprint Reader, Memory Card Reader, Operating system
AI
Total number of TOPS
0
Display
Display size
16"
Display refresh rate
120 Hz
Luminosity
400 Nits
Aspect Ratio
16:10
Colour coverage and certification
100% Adobe, 100% DCI-P3
Display resolution
3200 × 2000 px
Processor
Processor type
Intel Core i5
Intel processor generation
Raptor Lake (Gen 13)
Processor model number
Number of processor cores
8 ×
Processor frequency
3.4 GHz (3,400 MHz)
Core boost frequency
4.6 GHz (4,600 MHz)
Cache processor
12 MB
Memory
Size of operational RAM
16 GB
Memory type
LPDDR5
Memory frequency
5,200 MHz (5.2 GHz)
GPU series/model
Graphics card series
Intel
Model graphics cards
Intel UHD Graphics
Operating system
Operating system
Windows 11 Pro
Hard drive
Storage Type
SSD
Storage capacity (total)
1,000 GB
SSD capacity
1,000 GB (1 TB)
Number of occupied slots M.2
1 ×
Slots in total M.2
2 ×
Equipment
Webcam
1,440 px
Backlight
Monochrome
Battery
USB-C charging
Can be charged via USB-C
Battery capacity
65 Wh
Number of cells
4pc(s)
Charging power
100 W
Maximum battery capacity
8 h
Construction
Construction material
All-metal (unibody)
Convertibility
Rigid (classic laptop)
Weight
Weight
1.6 kg
Interface
Data
Thunderbolt 4, USB-C
Graphical output ports
DisplayPort, HDMI, USB-C
Audio
Headphone input, Microphone input
Thunderbolt / USB 4
2 ×
USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0)
Bluetooth
Bluetooth v5.2
WiFi
802.11ax (6GHz)
WiFi version
WiFi 6E
Optical drive
Without Optical Drive
Dimensions
Width
356 mm
Maximum height
14.9 mm
Depth
242.6 mm