ASUS TUF Gaming F17 FX707ZC4-HX032 Mecha Gray Metallic
(1 rok ochrany proti poškodeniu zadarmo po registrácii)
4.4 19 ratings
Gaming Laptop - Intel Core i7 12700H Alder Lake, 17.3" IPS anti-glare 1920 × 1080 144 Hz, RAM 16GB DDR4, NVIDIA GeForce RTX 3050 4GB, SSD 1000GB, numeric keypad, backlit keyboard, webcam, USB 3.2 Gen 1, USB-C, 4-cell battery, without Operating System
The product is localised for SK
Code:  NA667g05t5 Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
ASUS TUF Gaming F17 FX707ZC4-HX032 Mecha Gray Metallic Discontinued
Specifications
SSD capacity
1,000 GB (1 TB)
Size of operational RAM
16 GB
Processor model number
Intel Core i7 12700H Alder Lake
Processor frequency
2.3 GHz (2,300 MHz)
Storage Type
SSD
Display size
17.3"
Storage capacity (total)
1,000 GB
Display
Display size
17.3"
Display refresh rate
144 Hz
Luminosity
250 Nits
Aspect Ratio
16:9
Display resolution
1920 × 1080 px
Processor
Processor type
Intel Core i7
Intel processor generation
Alder Lake (12th gen)
Processor model number
Number of processor cores
14 ×
Processor frequency
2.3 GHz (2,300 MHz)
Core boost frequency
4.7 GHz (4,700 MHz)
Cache processor
24 MB
Memory
Size of operational RAM
16 GB
Memory frequency
3,200 MHz (3.2 GHz)
Number of installed slots
2 ×
Total number of slots
Graphics card
Graphics card memory
4 GB
Maximum Graphic Power (TGP)
95 W
Boost clock
1,790 MHz
GPU series/model
Graphics card series
NVIDIA GeForce
Model graphics cards
RTX 3050
Operating system
Operating system
Without Operating System
Hard drive
Storage Type
SSD
Storage capacity (total)
1,000 GB
SSD capacity
1,000 GB (1 TB)
Number of occupied slots 2.5"
0 ×
Slots in total 2.5"
0 ×
Number of occupied slots M.2
1 ×
Slots in total M.2
2 ×
Battery
USB-C charging
Can be charged via USB-C
Charging connector
6,00/3,00 mm
Battery capacity
56 Wh
Number of cells
4pc(s)
Charging power
200 W
Construction
Construction material
Metal + plastic
Convertibility
Rigid (classic laptop)
Weight
Weight
2.6 kg
Interface
Data
Thunderbolt 4
Graphical output ports
HDMI, USB-C
Mains-powered
RJ-45 (LAN)
Audio
Combo Audio Jack
USB-C
1 ×
Thunderbolt / USB 4
USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0)
Bluetooth
Bluetooth v5.2
WiFi
WiFi 802.11ax
WiFi version
WiFi 6
Optical drive
Without Optical Drive
Dimensions
Width
395 mm
Maximum height
25.4 mm
Depth
264 mm