FESTA AKU drill with impact driver "BRUSHLESS" SHARE20V battery 2.0Ah, charger, case
Cordless Drill with hammer, 20 V, maximum torque: 80 Nm, motor type: carbonless, chuck range: 13 mm, with carrying case
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store. Watch Availability
Add to list
Specifications
Compare
Battery
Number of batteries
1
Battery voltage
20 V
Battery capacity
2 Ah (2,000 mAh)
Performance
Max. speed
2,000 rev/min
Max. torque
80 Nm
Motor Type
Carbonless
Features
Features
Ergonomic handle, Speed control, Torque regulation
Min. chuck range
2 mm
Max. chuck size
13 mm
Weight
Weight
4.71 kg
Included
Included
additional handle, Charger, Transport packaging
Usage
Product type
device
Category
Workshop tools
Battery
Capacity
2 Ah
Voltage
20 V