Procraft PF720-200 electric tile cutter 800 W, 2950 rpm
4.0 1 rating
Floor Tile Cutter elektrické, max. length of straight cut is 720 mm, max. length of diagonal cut is 720 mm, max. cutting depth 35 mm, 800 W, 2950 rev/min, ruler, protractor, millimetre scale, integrated water pump, diamond cutter and water container
Code:  WSaaa2359
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
Procraft PF720-200 electric tile cutter 800 W, 2950 rpm Discontinued
Specifications
Type
Elektrické
Usage
Tiles
Max. diagonal cut length
720 mm
Max. straight cut length
720 mm
Max. cut depth
35 mm
Features
Type
Elektrické
Usage
Tiles
Max. diagonal cut length
720 mm
Max. straight cut length
720 mm
Max. cut depth
35 mm
Features
Diamond cutter, Integrated water pump, Millimetre scale, Protractor, Ruler, Water container
Dimensions and weight
Width
394 mm
Length
990 mm
Weight
26 kg
Power consumption
800 W
Speed
2,950 rev/min
More Specifications
Note:
There are no posts in this discussion.
Accessories for Procraft PF720-200 electric tile cutter 800 W, 2950 rpm