Lenovo IdeaPad S130-14IGM Mineral Grey + Office 365 for 1 year Free
Laptop - Intel Celeron N4000 Gemini Lake, 14" TN anti-glare 1366 × 768, RAM 4GB DDR4, Intel UHD Graphics 600, SSD 64GB, webcam, USB 3.2 Gen 1, USB-C, WiFi 802.11ac, 2-cell battery of 32 Wh, Windows 10 S
The product is localised for SK
Code:  NT356n7n9q6 Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
Lenovo IdeaPad S130-14IGM Mineral Grey + Office 365 for 1 year Free Discontinued
Specifications
SSD capacity
64 GB (0.06 TB)
Size of operational RAM
4 GB
Processor model number
Intel Celeron N4000 Gemini Lake
Processor frequency
1.1 GHz (1,100 MHz)
Storage Type
Flash
Display size
14"
Storage capacity (total)
64 GB
Equipment
Memory Card Reader, Operating system
Display
Display size
14"
Display refresh rate
60 Hz
Luminosity
220 Nits
Aspect Ratio
16:9
Display resolution
1366 × 768 px
Processor
Processor type
Intel Celeron
Processor model number
Number of processor cores
2 ×
Processor frequency
1.1 GHz (1,100 MHz)
Core boost frequency
2.6 GHz (2,600 MHz)
Cache processor
4 MB
Memory
Size of operational RAM
4 GB
Memory frequency
2,133 MHz (2.13 GHz)
Number of installed slots
1 ×
Total number of slots
GPU series/model
Graphics card series
Intel
Model graphics cards
Intel UHD Graphics 600
Operating system
Operating system
Windows 10 S
Hard drive
Storage Type
Flash
Storage capacity (total)
64 GB
Drive interfaces
eMMC
SSD capacity
64 GB (0.06 TB)
Equipment
Webcam
480 px
Battery
USB-C charging
Can be charged via USB-C
Battery capacity
32 Wh
Number of cells
2pc(s)
Maximum battery capacity
8 h
Construction
Convertibility
Rigid (classic laptop)
Weight
Weight
1.47 kg
Dimensions
Width
334 mm
Maximum height
18.6 mm
Depth
235 mm