Lenovo Legion Pro 7 16IAX10H Eclipse Black Metal
5 3 ratings
Gaming Laptop - Intel Core Ultra 9 275HX, 16" OLED glossy 2560 × 1600 240 Hz, RAM 64GB DDR5, RTX 5090 24GB, SSD 2000GB, numeric keypad, backlit keyboard, webcam, USB 3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 2, USB-C, Windows 11 Pro
The product is localised for SK
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store. Watch Availability
Add to list
Specifications
Compare
SSD capacity
2,000 GB (2 TB)
Size of operational RAM
64 GB
Processor model number
Intel Core Ultra 9 275HX
Processor frequency
2.1 GHz (2,100 MHz)
Storage Type
SSD
Display size
16"
Storage capacity (total)
2,000 GB
Display
Display size
16"
Display refresh rate
240 Hz
Luminosity
500 Nits
Aspect Ratio
16:10
Display resolution
Big
Colour coverage and certification
100% DCI-P3, DisplayHDR
Display resolution
2560 × 1600 px
Processor
Processor type
Intel Core Ultra 9
Intel processor generation
Arrow Lake
Processor model number
Intel Core Ultra 9 275HX
Number of processor cores
24 ×
Processor frequency
2.1 GHz (2,100 MHz)
Core boost frequency
5.4 GHz (5,400 MHz)
Cache processor
36 MB
Memory
Size of operational RAM
64 GB
Memory type
DDR5
Memory frequency
6,400 MHz (6.4 GHz)
Number of installed slots
2 ×
Total number of slots
Graphics card
Graphics card memory
24 GB
Maximum Graphic Power (TGP)
175 W
Special graphics card features
NVIDIA DLSS 4.0
GPU series/model
Graphics card series
NVIDIA GeForce
Model graphics cards
RTX 5090
AI
Total number of TOPS
0
Operating system
Operating system
Windows 11 Pro
Hard drive
Storage Type
SSD
Storage capacity (total)
2,000 GB
Drive interfaces
M.2
SSD capacity
2,000 GB (2 TB)
Number of occupied slots M.2
2 ×
Slots in total M.2
Battery
Adapter included
Power adapter
Charging connector
Lenovo Slim Tip
Battery capacity
99.9 Wh
Charging power
400 W
Construction
Construction material
Metal + plastic
Convertibility
Rigid (classic laptop)
Weight
Weight
2.72 kg
Interface
Data
Thunderbolt 4, USB-C
Graphical output ports
HDMI, USB-C
Mains-powered
RJ-45 (LAN)
Audio
Combo Audio Jack
USB-C
1 ×
Thunderbolt / USB 4
1 ×
USB 3.2 Gen 2
USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0)
Bluetooth
Bluetooth v5.4
WiFi
802.11be
WiFi version
WiFi 7
Optical drive
Without Optical Drive
Dimensions
Width
364.37 mm
Maximum height
26.65 mm
Depth
275.94 mm
Keyboard layout
Keyboard language
CZ, SK
Product series
Laptop Series
Lenovo Legion
Warranty
Extended warranty
Servis u zákazníka (On-site)
Package contents
Package includes
Power adapter
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
Charging // EU Directive
Min. power input
95 W
Max. power input
100 W