ASUS F556UF-DM028T dark brown
Code:  NA566a5 Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
ASUS F556UF-DM028T dark brown
Specifications
Size of operational RAM
8 GB
Processor model number
Intel Core i5 6200U Skylake
Processor frequency
2.3 GHz (2,300 MHz)
Storage Type
HDD
Display size
15.6"
Storage capacity (total)
1,000 GB
Equipment
Memory Card Reader, Numeric keyboard, Operating system, Optic drive
Processor
Processor type
Intel Core i5
Processor model number
Intel Core i5 6200U Skylake
Number of processor cores
2 ×
Processor frequency
2.3 GHz (2,300 MHz)
Core boost frequency
2.8 GHz (2,800 MHz)
Cache processor
3 MB
Memory
Size of operational RAM
8 GB
Number of installed slots
1 ×
Total number of slots
Graphics card
Graphics card memory
2 GB
Number of stream processors
384×
GPU series/model
Graphics card series
NVIDIA GeForce
Operating system
Operating system
Windows 10 Home
Hard drive
Storage Type
HDD
Storage capacity (total)
1,000 GB
Equipment
Webcam
0.3 Mpx
Battery
Battery capacity
38 Wh
Number of cells
Weight
Weight
2.3 kg
Interface
Graphical output ports
HDMI, VGA
Mains-powered
RJ-45 (LAN)
Audio
Combo Audio Jack
USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0)
2 ×
USB 2.0
1 ×
WiFi
WiFi 802.11b, WiFi 802.11g, WiFi 802.11n
Dimensions
Width
382 mm
Maximum height
25.5 mm
Depth
256 mm