LG U series 14U530-KH5SK
Notebook
Code:  AR0007947 Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
LG U series 14U530-KH5SK
Specifications
Size of operational RAM
3.91 GB
Processor frequency
1.6 GHz (1,600 MHz)
Display size
14"
Storage capacity (total)
500 GB
Number of processor cores
2 ×
Display
Display size
14"
Processor
Number of processor cores
2 ×
Processor frequency
1.6 GHz (1,600 MHz)
Cache processor
3 MB
Memory
Size of operational RAM
3.91 GB
Memory frequency
1,600 MHz (1.6 GHz)
GPU series/model
Graphics card series
NVIDIA GeForce
Operating system
Operating system
Windows 8.1
Hard drive
Storage capacity (total)
500 GB
Drive interfaces
Serial ATA III
Weight
Weight
1.6 kg
Dimensions
Width
333 mm
Depth
228 mm