Alza GameBox Matisse R5 RX6650XT W11 Home
3.3 3 ratings
Gaming PC , AMD RYZEN 5 3600 4,2 GHz, AMD Radeon RX 6650 XT 8GB, RAM 16GB DDR4, SSD 1000GB, Without Optical Drive, Wi-Fi, HDMI 2,1 and DisplayPort 1,4, 4× USB 3.1, 2× USB 2.0, Case Type: Midi Tower, Windows 11 Home
Code:  AZgbr5r6650xw
Alza GameBox Matisse R5 RX6650XT W11 Home Discontinued
Specifications
Processor series
AMD Ryzen 5
Operating system
Windows 11 Home
Assembly type
Gaming
Processor model number
AMD RYZEN 5 3600
Processor frequency
3.6 GHz (3,600 MHz)
Operating system
Windows 11 Home
Use
Assembly type
Gaming
Processor
Processor series
AMD Ryzen 5
Processor model number
AMD RYZEN 5 3600
Processor frequency
3.6 GHz (3,600 MHz)
Number of processor cores
6 ×
Processor cache
32 MB
Core boost frequency
4.2 GHz (4,200 MHz)
Max TDP
65 W
GPU series/model
Graphics card series
AMD Radeon
Graphics card
Graphics card memory
8 GB
Number of stream processors
2,048×
Motherboard
Socket
AMD AM4
Hard Drive
Storage capacity (total)
1,000 GB (1 TB)
SSD Capacity
1,000 GB (1 TB)
Internal interface
M.2 (PCIe 3.0 4x NVMe)
Number of occupied slots M.2
1 ×
Slots in total M.2
1 ×
Equipment
Basic equipment
Bluetooth, Wi-Fi
Colour and design
Colour
Black
Wardrobe size
Midi Tower
Front panel location
top
Sidewalls
Transparent
Side panel material
Tempered glass
PSU
PSU
650 W
Outputs
USB 2.0
2 ×
USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0)
4 ×
Graphics
DisplayPort 1.4, HDMI 2.1
Other
Jack, PS/2, RJ-45 (LAN) 1Gbps
Optical drive
Without Optical Drive
Case
Width
208 mm
Height
458 mm
Depth
400 mm