Lenovo Yoga S740-14IIL Mica
5 2 ratings
Ultrabook - Intel Core i5 1035G1 Ice Lake, 14" IPS glossy 1920 × 1080, RAM 8GB DDR4, NVIDIA GeForce MX250 2GB, SSD 512GB, backlit keyboard, webcam, USB 3.2 Gen 1, USB-C, 4-cell battery of 62 Wh, Windows 10 Home 81RS0007CK
The product is localised for SK
Code:  NT302j1f Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
Lenovo Yoga S740-14IIL Mica
Specifications
SSD capacity
512 GB (0.51 TB)
Size of operational RAM
8 GB
Processor model number
Intel Core i5 1035G1 Ice Lake
Processor frequency
1 GHz (1,000 MHz)
Storage Type
SSD
Display size
14"
Storage capacity (total)
512 GB
Equipment
Backlit keyboard, Operating system
Processor
Processor type
Intel Core i5
Processor model number
Intel Core i5 1035G1 Ice Lake
Number of processor cores
4 ×
Processor frequency
1 GHz (1,000 MHz)
Core boost frequency
3.6 GHz (3,600 MHz)
Cache processor
6 MB
Memory
Size of operational RAM
8 GB
Memory frequency
3,733 MHz (3.73 GHz)
Number of installed slots
0 ×
Total number of slots
Graphics card
Graphics card memory
2 GB
Number of stream processors
384×
GPU series/model
Graphics card series
NVIDIA GeForce
Model graphics cards
GeForce MX250
Operating system
Operating system
Windows 10 Home
Hard drive
Storage Type
SSD
Storage capacity (total)
512 GB
Drive interfaces
M.2
SSD capacity
512 GB (0.51 TB)
Equipment
Webcam
720 px
Battery
Battery capacity
62 Wh
Number of cells
4pc(s)
Maximum battery capacity
14 h
Construction
Convertibility
Rigid (classic laptop)
Weight
Weight
1.4 kg
Interface
Data
Thunderbolt 3
Audio
Combo Audio Jack
USB-C
1 ×
USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0)
2 ×
Bluetooth
Bluetooth v5.0
WiFi
WiFi 802.11ax
WiFi version
WiFi 6
Optical drive
Without Optical Drive
Dimensions
Width
322.35 mm
Maximum height
18.15 mm
Depth
212 mm