Lenovo Yoga S740-14IIL Mica
Ultrabook - Intel Core i7 1065G7 Ice Lake, 14" IPS glossy 3840 × 2160, RAM 16GB DDR4, Intel Iris Plus Graphics, SSD 1024GB, backlit keyboard, webcam, USB 3.2 Gen 1, USB-C, 4-cell battery of 62 Wh, Windows 10 Home 81RS000ACK
The product is localised for SK
Code:  NT302j2c0 Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
Lenovo Yoga S740-14IIL Mica
Specifications
SSD capacity
1,024 GB (1.02 TB)
Size of operational RAM
16 GB
Processor model number
Intel Core i7 1065G7 Ice Lake
Processor frequency
1.3 GHz (1,300 MHz)
Storage Type
SSD
Display size
14"
Storage capacity (total)
1,024 GB
Equipment
Backlit keyboard, Operating system
Processor
Processor type
Intel Core i7
Processor model number
Intel Core i7 1065G7 Ice Lake
Number of processor cores
4 ×
Processor frequency
1.3 GHz (1,300 MHz)
Core boost frequency
3.9 GHz (3,900 MHz)
Cache processor
8 MB
Memory
Size of operational RAM
16 GB
Memory frequency
3,733 MHz (3.73 GHz)
GPU series/model
Graphics card series
Intel
Model graphics cards
Intel Iris Plus Graphics
Operating system
Operating system
Windows 10 Home
Hard drive
Storage Type
SSD
Storage capacity (total)
1,024 GB
Drive interfaces
M.2
SSD capacity
1,024 GB (1.02 TB)
Equipment
Webcam
720 px
Battery
Battery capacity
62 Wh
Number of cells
4pc(s)
Maximum battery capacity
15 h
Construction
Construction material
All-metal (unibody)
Convertibility
Rigid (classic laptop)
Weight
Weight
1.4 kg
Interface
Data
Thunderbolt 3, USB-C
Audio
Combo Audio Jack
USB-C
1 ×
USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0)
2 ×
Bluetooth
Bluetooth v5.0
WiFi
WiFi 802.11ax
WiFi version
WiFi 6
Optical drive
Without Optical Drive
Dimensions
Width
322.35 mm
Maximum height
18.15 mm
Depth
212 mm