Bushcraft Gear

Bushcraft Gear – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.sk.

Continue

7 reasons to shop for Bushcraft Gear on Alza.sk

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Bushcraft Gear?

If you're planning to get Bushcraft Gear, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Bushcraft Gear

Are you looking for the best Bushcraft Gear? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Bushcraft Gear

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Bushcraft Gear, or choose to sort by price from highest to lowest.

Bushcraft Gear – main types

Hide description
2,366 Results
4.5 19×
Watch Price/Availability
Husky Syndra Ladies -10°C
Sleeping Bag mumie, three season, the filling consists of hollow fiber, thermal comfort up to 1 °C, for a person of maximum height 175 cm, packed sleeping bag dimensions 21×36 cm, weight 1760 g
  63.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPThusk248
4.7 19×
Watch Price/Availability
Mikov Raptor black
Automatic Knife - blade length 8.1 cm, closed length 11.6 cm, total knife length 19.7 cm, weight 96 g
  119.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmkv0071
4.7 53×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Pork ribs with potatoes
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 394 kJ, weight 400g - 22.73 €/1 kg
  9.09 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT2590
5.0 3×
Watch Price/Availability
Campgo StarHopper Blue Komfortná teplota 0°C
Sleeping Bag - mummy-style, three-season, adjustable, children's, inner material: 190T polyester, outer material 210T Diamond Ripstop polyester, microfiber filling, inner thermal collar, drawstring hood, SBS zip on the left side with anti-jam protection, comfort temperature 0°C, limit temperature -6°C, extreme temperature -23°C, suitable for heights 110–170cm, large outer pocket, inner pocket, reflective loops for hanging, compression sack included, dimensions 180 × 70cm, packed dimensions 35 × 19cm, blue colour, weight 1,400g
Great price 39.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SB_02
5.0 11×
Watch Price/Availability
ALB Forming Stainless steel three-piece esky
Mess tin - made of stainless steel, 3 pieces in set, types of dishes: pot, lid and mess tin
Amazing Deal 32.90 € Save 30 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTalb009
4.4 10×
Watch Price/Availability
MaceMaker Valor - Sanmai Hunting Knife
Hunting Knife - with a fixed blade, case included, handle material wood, blade length 10.5 cm, weight 124 g
  69.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmame004
4.6 74×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Pork with dumplings and cabbage
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 584 kJ, weight 400g - 24.98 €/1 kg
  9.99 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT2591
5.0 1×
Watch Price/Availability
Therm-A-Rest NeoAir XLite NXT Large
Camping Mat sleeping mat, thickness: 7,6cm, dimensions 196 × 64cm, dimensions when packed 28 × 12cm, weight 470g
  277.90 €
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTtar0186
4.6 54×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Rice pudding with plums
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 827 kJ, weight 250g - 27.96 €/1 kg
  6.99 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT2597
4.7 21×
Watch Price/Availability
Mikov 241-ND-1/KP
Automatic Knife - one-handed opening, steel hardness 55 HRC, handle material wood, blade length 9.5 cm, closed length 12 cm, total knife length 21.5 cm, weight 210 g
Discounted -3 % 79.90 € 82.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: EAY1201d
4.9 15×
Watch Price/Availability
Campgo TrailPro Z IXPE
Camping Mat sleeping mat, thickness: 2cm, dimensions 183 × 55cm, dimensions when packed 13,5 × 55cm, weight 430g
Great price 25.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SP_02
4.9 30×
Watch Price/Availability
Victorinox Forester red
Swiss Army Knife - multifunctional, key ring, wire stripper, can opener, toothpick, wood saw, tweezers, bottle opener and corkscrew included, closed length 11.1 cm
Discounted -10 % 44.90 € 49.90 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvict067
4.6 37×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - 100% MEAT: Turkey with onions
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 771 kJ, weight 200g - 49.95 €/1 kg
  9.99 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT2595
4.6 37×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Garden-style chicken with beans
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 396 kJ, weight 400g - 27.25 €/1 kg
  10.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT2593
4.3 18×
Watch Price/Availability
CATTARA Gas cooker Traveler DUO
Gas Cooker -, size: 28cm x 63cm x 11cm
  45.90 €
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CMP1332
4.8 13×
Watch Price/Availability
Campgo EasyRest 5 Orange
Camping Mat sleeping mat, thickness: 5cm, dimensions 196 × 58cm, dimensions when packed 28 × 10cm, weight 550g
Great price 32.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SP_06
4.9 15×
Watch Price/Availability
Campgo TrailPro Z IXPE Grey
Camping Mat sleeping mat, thickness: 2cm, dimensions 183 × 55cm, dimensions when packed 13,5 × 55cm, weight 430g
Great price 28.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SP_16
4.8 9×
Watch Price/Availability
Cold Steel AD-10 (S35VN)
Pocket Knife - folding, everyday (EDC), handle material plastic, blade length 9.4 cm, closed length 12.9 cm, weight 196 g
  212.90 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTcds1092
4.8 23×
Watch Price/Availability
Mikov 243-NH-1/buckle black
Pocket Knife - folding, everyday (EDC), belt clip included, steel hardness 55 HRC, handle material plastic, blade length 9 cm, closed length 12 cm, total knife length 21 cm, weight 92 g
Great price 19.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: EAY1225u
4.4 37×
Watch Price/Availability
Cattara BLACK BLADE with safety catch 21,7cm
Pocket Knife - folding, travel and fishing, one-handed opening, belt clip included, steel hardness 52 HRC, blade length 9 cm, closed length 12.5 cm
  15.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTcatt011
4.5 28×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Penne Bolognese
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 479 kJ, weight 105g - 122.86 €/1 kg
  12.90 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTadv039
4.9 36×
Watch Price/Availability
Light My Fire FireSteel Army Cocoshell
Tinderbox - with up to 3000 ignitions, heat up to 2980°C, works when wet, integrated whistle
Discounted -9 % 18.90 € 20.90 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTlmf008
4.0 32×
Watch Price/Availability
EDA Extra rigid canister, 20l, with tap
Jerrycan Extra strong canister, EDA, 20L, with tap
  14.90 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BCPa22
5.0 5×
Watch Price/Availability
Campgo Nestling Komfortná teplota 7°C
Sleeping Bag - blanket-style, three-season, adjustable, children's, inner material: 190T brushed polyester, outer material: 190T polyester, hollow fibre filling, SBS zip on the left side with anti-pinch protection, comfort temperature 7°C, limit temperature 2°C, extreme temperature -15°C, body height 110–165 cm, large outer pocket, reflective loops for hanging, can be unzipped and used as a blanket, includes compression stuff sack, dimensions 170 × 65cm, packed dimensions 34 × 21cm, green colour, weight 1,450g
Great price 24.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SB_01
In the category Bushcraft Gear on Alza.sk, we currently have a total of 2366 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap bushcraft Gear Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best bushcraft Gear You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in bushcraft Gear reviews