Bushcraft Gear

Bushcraft Gear – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.sk.

Continue

7 reasons to shop for Bushcraft Gear on Alza.sk

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Bushcraft Gear?

If you're planning to get Bushcraft Gear, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Bushcraft Gear

Are you looking for the best Bushcraft Gear? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Bushcraft Gear

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Bushcraft Gear, or choose to sort by price from highest to lowest.

Bushcraft Gear – main types

Hide description
2,363 Results
4.9 36×
Watch Price/Availability
Light My Fire FireSteel Army Cocoshell
Tinderbox - with up to 3000 ignitions, heat up to 2980°C, works when wet, integrated whistle
Discounted -9 % 18.90 € 20.90 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTlmf008
5.0 7×
Watch Price/Availability
Campgo HikePeak 4
Camping Mat sleeping mat, thickness: 3,8cm, dimensions 183 × 52cm, dimensions when packed 29 × 14cm, weight 790g
Great price 39.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SP_07
5.0 2×
Watch Price/Availability
Adventure Menu Pro-Ration Emergency food pack menu V
MRE - Meal Ready To Eat, main course, weight 2313g - 15.95 €/1 kg
  36.90 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTadv063
4.4 37×
Watch Price/Availability
Cattara BLACK BLADE with safety catch 21,7cm
Pocket Knife - folding, travel and fishing, one-handed opening, belt clip included, steel hardness 52 HRC, blade length 9 cm, closed length 12.5 cm
  15.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTcatt011
4.8 48×
Watch Price/Availability
Victorinox Knife sheath leather brown 4.0545
Knife Case - Victorinox with 5 to 8 layers of handcuffs up to 91 mm long, with belt loop, Velcro closure, leather material, brown
  20.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvict080
4.9 30×
Watch Price/Availability
Victorinox Huntsman Wood 91 mm walnut
Swiss Army Knife - multifunctional, screwdriver, spike, key ring, scissors, wire stripper, can opener, wood saw, multipurpose hook, bottle opener and corkscrew included, handle material wood, blade length 6 cm, closed length 9.1 cm, weight 97 g
  48.90 €
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvict059
4.8 94×
Watch Price/Availability
Cold Steel Luzon (Large)
Pocket Knife - folding, everyday (EDC), steel hardness 63 HRC, handle material plastic, blade length 15.2 cm, total knife length 34.2 cm, weight 278 g
  56.90 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTcds1054
4.7 35×
Watch Price/Availability
Cattara gas cooker GAS
Camping Stove thread connection, weight: 0,13 kg
  22.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: Cattara026
4.4 12×
Watch Price/Availability
Mikov 232-XH-3
Pocket Knife - multifunctional, everyday (EDC) and hunting, wood saw included, steel hardness 56 HRC, handle material plastic, blade length 8 cm, closed length 10.6 cm, total knife length 18.6 cm, weight 120 g
  49.90 €
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: EAY1210i
4.7 21×
Watch Price/Availability
Mikov 241-ND-1/KP
Automatic Knife - one-handed opening, steel hardness 55 HRC, handle material wood, blade length 9.5 cm, closed length 12 cm, total knife length 21.5 cm, weight 210 g
Discounted -3 % 79.90 € 82.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: EAY1201d
4.4 67×
Watch Price/Availability
Cattara Spark
Tinderbox - helps ignite fires, body made of a magnesium stick, with a steel throttle, length: 5cm
  8.50 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: Cattara061
4.5 36×
Watch Price/Availability
SIMAX Beverage Bottle CLASSIC PURE AQUA BOTTLE 0.5l
Drinking Bottle - glass, volume: 0,5l
  8.29 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SIMLA529
4.7 28×
Watch Price/Availability
Husky Fellt 1,4 grey
Camping Mat sleeping mat, thickness: 1,4cm, dimensions 190 × 60cm, dimensions when packed 20 × 60cm, weight 490g
  23.90 €
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT12309F
4.6 45×
Watch Price/Availability
PANTHER Multifunctional Folding, 47cm
Hand Shovel - folding, blade width: 13cm, spiked-shaped shovel
  26.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: AUPRA4703d
4.9 23×
Watch Price/Availability
Therm-A-Rest Z Lite SOL limon/silver Regular
Camping Mat sleeping mat, thickness: 2cm, dimensions 183 × 51cm, dimensions when packed 51 × 13cm, weight 410g
  43.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTtar0024
4.8 60×
Watch Price/Availability
Victorinox Picknicker black
Swiss Army Knife - multifunctional, screwdriver, key ring, wire stripper, can opener, toothpick, tweezers, bottle opener, corkscrew and piercer included, blade length 8 cm, closed length 11.1 cm
  45.90 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: EAY1008
4.0 9×
Watch Price/Availability
Campingaz Camping Cook CV
Camping Stove valve connection, weight: 1,9 kg
Discounted -9 % 56.90 € 62.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTcmg0103
4.7 74×
Watch Price/Availability
Express Menu Whipped cream biscuit 600g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 572 kJ, weight 600g - 18.17 €/1 kg
Great price 10.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem014
4.7 119×
Watch Price/Availability
Expres Menu Chicken after gardening 600g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 304 kJ, weight 600g - 12.32 €/1 kg
Discounted -6 % 7.39 € 7.89 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem004
4.9 14×
Watch Price/Availability
Victorinox Hunter Pro M orange 136mm
Swiss Army Knife - folding, one-handed opening, handle material plastic, blade length 9.6 cm, closed length 13 cm, total knife length 22.5 cm, weight 161 g
  92.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvict016
4.7 19×
Watch Price/Availability
Mikov Raptor silver
Automatic Knife - blade length 8.1 cm, closed length 11.6 cm, total knife length 19.7 cm, weight 96 g
  114.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmkv0072
4.9 263×
Watch Price/Availability
Victorinox Classic SD colours 58 mm Style Icon
Swiss Army Knife - multifunctional, screwdriver, key ring, scissors, toothpick, tweezers and nail file included, handle material plastic, blade length 4 cm, closed length 5.8 cm, total knife length 9.8 cm, weight 21 g
  28.84 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvict088
5.0 2×
Watch Price/Availability
Jetboil MiniMo Carbon
Camping Stove thread connection, weight: 0,415 kg
  171.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTjet05
4.8 27×
Watch Price/Availability
Caterpillar Folding knife with Tanto blade CT980047
Pocket Knife - folding, everyday (EDC) and hunting, handle material aluminium, blade length 7.6 cm, closed length 10.4 cm, total knife length 18 cm, weight 95 g
  22.85 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTcate019
In the category Bushcraft Gear on Alza.sk, we currently have a total of 2363 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap bushcraft Gear Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best bushcraft Gear You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in bushcraft Gear reviews