Healthy Eating reviews and tests

Alza Test Ranks Healthy Eating Based on User Reviews and Other Data

Alza Test Rating
Alza Test Traffic
Alza Test Advertising
Alza Test Saleability
Alza Test Special Price

Healthy Eating – Test Results

The result for healthy eating at several price levels is:

What is the Alza Test?

Hundreds of categories, thousands of products, millions of details and user reviews for healthy eating. How can you make sense of all of this? Try our Alza Test, which guarantees an objective selection based on customers' experiences. How the products from healthy eating rank are based solely on various data and feedback from actual people who have purchased the products.

1,120 Results
5.0 6×
Watch Price/Availability
Penco Pelupa 1500g, honey
Carbohydrate Puree , energy value per 100g: 401 kcal - 15.09 €/1 kg
Amazing Deal 22.63 € Save 3.43 €
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpen081
5.0 6×
Watch Price/Availability
Penco Pelupa 1500g, cocoa
Carbohydrate Puree , energy value per 100g: 401 kcal - 15.09 €/1 kg
Amazing Deal 22.63 € Save 3.43 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpen080
4.9 7×
Watch Price/Availability
GymBeam Stevia sweetened ketchup 470 ml
Sauce - ketchup, sweet, 49 kcal /100 g, total volume 470 ml - 10.43 €/1 l
  4.90 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym622
4.9 7×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy pocket cheese - Irish cheddar & onion 20 g
Crispy Cheese - 38 g protein per 100 g, weight 20 g, 578 kcal per 100 g - 0.27 €/pcs - from 134.50 €/1 kg
  2.69 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix308
4.7 9×
Watch Price/Availability
Mixitella Premium - Hazelnut from Piedmont with caramel 200g
Nut Cream - smooth, hazelnut, caramel flavour, 11 g protein per 100 g, 561.38 kcal per 100 g, gluten-free, weight 200 g - 44.95 €/1 kg
  8.99 €
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix142
4.7 9×
Watch Price/Availability
MOGLi Organic filled hazelnut bags 30 g
Cereals no palm oil, no added sugar, alternatively sweetened - 86.33 €/1 kg
  2.59 €
Currently Unavailable
Order Code: BABY3830
4.7 9×
Watch Price/Availability
MOGLi Organic filled raspberry bags 30 g
Cereals palm oil free, gluten free, no added sugar, alternatively sweetened - 79.67 €/1 kg
Great price 2.39 €
Currently Unavailable
Order Code: BABY3831
4.8 8×
Watch Price/Availability
Vanavita Organic Pumpkin seed oil 250 ml
Oil - cold pressed - 36.36 €/1 l
  9.09 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym676
4.6 11×
Watch Price/Availability
Vilgain Prebiotic Topping chocolate and hazelnut 320 g
Syrup - natural thick topping, high in fibre, no artificial sweeteners or colours
  8.09 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTvil282
4.6 11×
Watch Price/Availability
Vilgain Prebiotic Topping salted caramel 320 g
Syrup - natural thick topping, high in fibre, no artificial sweeteners or colours
  8.09 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTvil284
4.4 15×
Watch Price/Availability
Lifelike Twister Pretzel 300 g
Nut Cream - crunchy, peanut, chocolate flavour, 20.6 g protein per 100 g, 579 kcal per 100 g, palm oil-free, weight 300 g - 22.30 €/1 kg
  6.69 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTlif100
4.3 27×
Watch Price/Availability
Mixit Peep Peep 280 g, cocoa
Cereals - cocoa breakfast cereal sweetened with date syrup - 22.46 €/1 kg
  6.29 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix249
4.3 27×
Watch Price/Availability
Mixit Peep Peep 280 g
Cereals - breakfast cereal sweetened with date syrup, weight 280 g - 22.46 €/1 kg
  6.29 €
In stock according to variant
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix249nad
4.2 56×
Watch Price/Availability
Medokomerc Forest honey (Mixed) 900 g
Honey - floral and honeydew - 6.77 €/1 kg
  6.09 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: FOOD279
4.2 56×
Watch Price/Availability
Medokomerc Lime Blossom Honey 900g
Honey - floral and linden - 6.88 €/1 kg
  6.19 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: FOOD281
4.2 56×
Watch Price/Availability
Medokomerc Flower honey 900 g
Honey - floral - 6.77 €/1 kg
  6.09 €
Currently Unavailable
Order Code: FOOD280
4.2 36×
Watch Price/Availability
Bery Jones Roasted salted peanuts 1kg
Nuts - roasted, salted and shelled peanuts, 1000 g - 6.49 €/1 kg
Great price 6.49 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_RN_1000B06
4.3 21×
Watch Price/Availability
FOOD FORGE Set Lunar Cheese Cheddar 90 g + Niva 75 g
Crispy Cheese - freeze dried, 42 g protein per 100 g, weight 165 g, 618 kcal per 100 g - 108.48 €/1 kg
  17.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTfobr017
4.3 21×
Watch Price/Availability
FOOD FORGE Set Lunar Cheese Cheddar 90 g + Herold 80 g
Crispy Cheese - freeze dried, 42 g protein per 100 g, weight 170 g, 618 kcal per 100 g - 105.29 €/1 kg
  17.90 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTfobr018
4.3 21×
Watch Price/Availability
FOOD FORGE Set Lunar Cheese Emmental 80 g + Herold 80 g
Crispy Cheese - freeze dried, 41 g protein per 100 g, weight 160 g, 567 kcal per 100 g - 111.88 €/1 kg
  17.90 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTfobr019
4.3 21×
Watch Price/Availability
FOOD FORGE Set Lunar Cheese Emmental 80 g + Pale Gold - walnut 75 g
Crispy Cheese - freeze dried, 41 g protein per 100 g, weight 155 g, 547 kcal per 100 g - 115.48 €/1 kg
  17.90 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTfobr020
4.4 14×
Watch Price/Availability
Lifelike TasteBox
Nut Cream - smooth, mixed nut, chocolate, coconut and salted caramel flavour, weight 180 g - 42.72 €/1 kg
  7.69 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT16316
4.2 56×
Watch Price/Availability
GymBeam Pancake & Waffle Mix, vanilla
Směs na palačinky - ; energy values per 100g: 92,26 kcal - 19.80 €/1 kg
  9.90 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym121
4.5 11×
Watch Price/Availability
Minor Figures Oat drink for baristas 1 l
Plant-based Drink - oat, with flavour of natural - from 3.59 €/1 l
  from  3.11 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmifi002
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap healthy Eating Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive healthy Eating Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best healthy Eating You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in healthy Eating reviews