Healthy Eating reviews and tests

Alza Test Ranks Healthy Eating Based on User Reviews and Other Data

Alza Test Rating
Alza Test Traffic
Alza Test Advertising
Alza Test Saleability
Alza Test Special Price

Healthy Eating – Test Results

The result for healthy eating at several price levels is:

What is the Alza Test?

Hundreds of categories, thousands of products, millions of details and user reviews for healthy eating. How can you make sense of all of this? Try our Alza Test, which guarantees an objective selection based on customers' experiences. How the products from healthy eating rank are based solely on various data and feedback from actual people who have purchased the products.

1,130 Results
Watch Price/Availability
Amix Nutrition Mr. Popper’s – Low Carb Fitness Mash 600 g Chocolate-coconut
Protein Puree - , 337kcal calories per 100g, 25,6g of protein per 100g - 35.32 €/1 kg
  21.19 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTami0371
Watch Price/Availability
Amix Nutrition Mr. Popper’s – RiceMash® white chocolate 1500 g
Protein Puree - , 337kcal calories per 100g, 25,6g of protein per 100g - 14.13 €/1 kg
New arrival 21.19 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTami0384
Watch Price/Availability
Amix Nutrition Mr. Popper’s – Low-Carb Protein Muesli 500 g, chocolate and banana flavour
Muesli - - 29.66 €/1 kg
New arrival 18.39 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTami0374
Watch Price/Availability
Amix Nutrition Mr. Popper’s – Cream of Rice 1000 g doypack, peanut-butter biscuits
Rice Porridge , energy value per 100g: 358 kcal - 14.16 €/1 kg
  15.79 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTami0389
Watch Price/Availability
YURAMI Hallabong 550 g
Syrup - Hallabong, a Korean mandarin from Jeju Island, with a very sweet flavour and high levels of vitamin C, antioxidants and fibre; it boosts the immune system and promotes healthy digestion - 20.42 €/1 l
  11.23 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTyura004
Watch Price/Availability
BIG BOY Birthday Tasting Set
Gift Set - weight 1kg, contains 6 × 55g nut butters (BIG Bueno Hazelnut, Hrošík Light Protein, Big Rafael Almond-Coconut, Salted Caramel Peanut, Kremo Pistachio Protein, Carrot Cake Peanut-Walnut with Cinnamon) and 2 × 45g protein bars (Peanut Caramel, Hazelnut Nougat), ideal as a birthday set for direct consumption and for flavouring sweet dishes, protect from heat and direct sunlight
New arrival 24.79 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTbig157
Watch Price/Availability
BIG BOY Birthday Hippo 1000g
Nut Cream - smooth, hazelnut, 19 g protein per 100 g, 525 kcal per 100 g, gluten-free, weight 1000 g - 45.19 €/1 kg
  45.19 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTbig156
Watch Price/Availability
BIG BOY Grand zero with dark chocolate 220 g
Nut Cream - peanut, chocolate flavour, 20 g protein per 100 g, 598 kcal per 100 g, weight 408 g - 15.17 €/1 kg
Discounted -10 % 6.19 € 6.89 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTbig126
Watch Price/Availability
BIG BOY Blue Raspberry Flavored Porridge with Spirulina 300 g
Porridge , energy value per 100g: 382 kcal
Discounted -9 % 7.39 € 8.19 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTbig148
Watch Price/Availability
BIG BOY Granola with maple syrup 350 g
Granola - 23.11 €/1 kg
  8.09 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTbig144
Watch Price/Availability
BIG BOY Hazelnut cream super smooth 220 g
Nut Cream - smooth, hazelnut, 15 g protein per 100 g, 556 kcal per 100 g, weight 408 g - 19.83 €/1 kg
  8.09 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTbig118
Watch Price/Availability
VOXBERG Protein Rice Meal White Chocolate Coconut 600 g
Protein Puree - , 367kcal calories per 100g, 19g of protein per 100g
  19.90 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTvox034
Watch Price/Availability
VOXBERG Protein Rice Meal Chocolate cocoa nibs 600 g
Protein Puree - , 359kcal calories per 100g, 18,5g of protein per 100g
  17.90 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTvox031
Watch Price/Availability
VOXBERG Protein Rice Meal Strawberry & Chia 60 g
Protein Puree - , 341kcal calories per 100g, 18,2g of protein per 100g
  2.99 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTvox040
Watch Price/Availability
VOXBERG Protein Rice Meal White Chocolate Coconut 60 g
Protein Puree - , 367kcal calories per 100g, 19g of protein per 100g
  4.09 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTvox038
Watch Price/Availability
Vilgain Peanut butter fine peanuts 500 g
Nut Butter - - 10.78 €/1 kg
  5.39 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTvil287
Watch Price/Availability
Powerlogy Protein Almond Cream 300 g
Nut Cream - smooth, almond, natural, 24 g protein per 100 g, 543 kcal per 100 g, gluten-free, weight 300 g - 36.33 €/1 kg
  10.90 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTpowl052
Watch Price/Availability
SENS Dark chocolate protein tasting pack 3 × 2 pcs - 6 × 60 g
Gift Set - tasting set of six dark chocolate protein bars, 2 × banana & chocolate, 2 × caramel & peanut butter, 2 × chocolate brownie
Discounted -5 % 17.90 € 18.90 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTsens0059
Watch Price/Availability
SENS Cricket Protein Bars in gift pack - starter pack 6 bars
Gift Set - six protein bars, a selection of the best flavours, suitable as a tasty gift
Discounted -5 % 17.90 € 18.90 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTsens0057
Watch Price/Availability
Sproud Pea alternative cream and whipped cream 1 l
Plant-based Drink - cream alternative, with flavour of natural - 7.79 €/1 l
  7.79 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTgrhe086
Watch Price/Availability
BIG BOY Big Confectionery: love mouse 440 g
Gift Set - contains hazelnut cream with milk and caramel 220 g, fine sweet hazelnut cream 220 g
  22.99 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTbig096
Watch Price/Availability
SENS Protein chips with cricket protein 3 x 80g, garlic & herbs
Dried Insects - 2.56 €/pcs - from 32.04 €/1 kg
  7.69 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTsens0037bun
Watch Price/Availability
Bombus Fruit Energy Mango gummies 6 x 35 g
Sweets - mango-flavored, contain 97,5 % fruit, with naturally occurring sugar, without dyes and preservatives, weight 6×35 g - 1.13 €/pcs
  6.77 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTbom0037bun
Watch Price/Availability
Bombus Fruit Energy Strawberry gummies 6 x 35 g
Sweets - with strawberry flavor, contain 97,5 % fruit, with naturally occurring sugar, without dyes and preservatives, weight 6×35 g - 1.13 €/pcs
  6.77 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTbom0036bun
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap healthy Eating Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive healthy Eating Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best healthy Eating You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in healthy Eating reviews