ViewSonic LSD300W-ST
Projector - DLP, LED, max. 1280 × 800 WXGA, native 1280 × 800, 16:10, 3300 ANSI lm luminance, projection distance from 0.63 to 1.58 m, screen size from 152.4 to 762 cm, contrast 3000000:1, refresh rate 120 Hz, noise level 32 dB, VGA (D-Sub), RS232, LAN, audio input jack, audio output jack and USB port, automatic tilt correction and zoom, remote control, speakers, without 3D support, remote control and power cable included, dimensions 29.4 × 23.7 × 11.5 cm (W×H×D), weight 2.85 kg
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store. Watch Availability
Add to list
ViewSonic LSD300W-ST
Specifications
Compare
Natural Resolution
1280 × 800
Aspect ratio
16:10
Contrast
Power Supply
Mains-powered
Resolution
Maximum resolution
1280 × 800 WXGA
Natural Resolution
Aspect ratio
Contrast
Technology
Power Supply
Mains-powered
Refresh rate
120 Hz
Lighting
LED
Luminance
3,300 ANSI lm (2,640 ISO lm)
Light conditions
Lit spaces - more than 3000 lm
Lamp life
60,000 h
Power consumption
229 W
Noise
32 dB
Projection screens
Throw distance type
Short Throw
Minimum throw distance
0.63 m
Maximum throw distance
1.58 m
Minimum picture size
152.4 cm (60 ")
Maximum picture size
762 cm (300 ")