Acer Aspire Go 14 Pure Silver (AG14-72P-570S)
Laptop - Intel Core 5 120U, 14" IPS anti-glare 1920 × 1200 120 Hz, RAM 16GB DDR4, Graphics, SSD 512GB, copilot, webcam, USB 3.2 Gen 1, USB-C, WiFi, Bluetooth, 3-cell battery, Windows 11 Home
The product is localised for SK
Price Guarantee
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
Buy
Specifications
Compare
SSD capacity
512 GB (0.51 TB)
Size of operational RAM
16 GB
Processor model number
Intel Core 5 120U
Processor frequency
3.8 GHz (3,800 MHz)
Storage Type
SSD
Display size
14"
Storage capacity (total)
512 GB
Equipment
Copilot button, Operating system
Display
Display size
14"
Display refresh rate
120 Hz
Luminosity
300 Nits
Aspect Ratio
16:10
Colour coverage and certification
45% NTSC
Display resolution
1920 × 1200 px
Processor
Processor type
Intel Core 5
Intel processor generation
Raptor Lake (Gen 13)
Processor model number
Intel Core 5 120U
Number of processor cores
10 ×
Processor frequency
3.8 GHz (3,800 MHz)
Core boost frequency
5 GHz (5,000 MHz)
Cache processor
12 MB
Memory
Size of operational RAM
16 GB
Number of installed slots
1 ×
Total number of slots
GPU series/model
Graphics card series
Intel
Model graphics cards
Graphics
AI
Total number of TOPS
0
Operating system
Operating system
Windows 11 Home
Hard drive
Storage Type
SSD
Storage capacity (total)
512 GB
SSD capacity
512 GB (0.51 TB)
Number of occupied slots M.2
1 ×
Slots in total M.2
Equipment
Webcam
1,080 px
Battery
Adapter included
Power adapter
USB-C charging
Can be charged via USB-C
Battery capacity
53 Wh
Number of cells
3pc(s)
Charging power
65 W
Maximum battery capacity
7 h
Construction
Construction material
Plastic
Convertibility
Rigid (classic laptop)
Colour
Colour
Silver
Weight
Weight
1.4 kg
Interface
Data
USB-C
Graphical output ports
DisplayPort, HDMI, USB-C
Audio
Headphone input, Microphone input
USB-C
2 ×
USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0)
2 ×
Bluetooth
Bluetooth v5.2
WiFi
WiFi 802.11ax
WiFi version
WiFi 6
Optical drive
Without Optical Drive
Dimensions
Width
313.6 mm
Maximum height
17.9 mm
Depth
224.3 mm
Keyboard layout
Keyboard language
CZ, SK
Product series
Laptop Series
Acer Aspire
Package contents
Package includes
Power adapter
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
Charging // EU Directive
Min. power input
65 W
Max. power input
65 W