ASUS ROG Strix G18 G814PP-NEBULA018W Eclipse Gray Metallic
4.2 13 ratings
Gaming Laptop - AMD Ryzen 9 8940HX, 18" IPS anti-glare 2560 × 1600 240 Hz, RAM 32GB DDR5, RTX 5070 8GB, SSD 1000GB, numeric keypad, backlit keyboard, webcam, USB 3.2 Gen 2, WiFi, Bluetooth, 4-cell battery, Windows 11 Home
The product is localised for SK
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
Buy
Specifications
Compare
SSD capacity
1,000 GB (1 TB)
Size of operational RAM
32 GB
Processor model number
AMD Ryzen 9 8940HX
Processor frequency
2.4 GHz (2,400 MHz)
Storage Type
SSD
Display size
18"
Storage capacity (total)
1,000 GB
Display
Display size
18"
Display refresh rate
240 Hz
Luminosity
500 Nits
Aspect Ratio
16:10
Colour coverage and certification
100% DCI-P3, DisplayHDR, Pantone Validated
Display resolution
2560 × 1600 px
Processor
Processor type
AMD Ryzen 9
AMD processor generation
Zen 4 (7th gen)
Processor model number
AMD Ryzen 9 8940HX
Number of processor cores
16 ×
Processor frequency
2.4 GHz (2,400 MHz)
Core boost frequency
5.3 GHz (5,300 MHz)
Cache processor
80 MB
Memory
Size of operational RAM
32 GB
Memory type
DDR5
Memory frequency
5,200 MHz (5.2 GHz)
Number of installed slots
2 ×
Total number of slots
Graphics card
Graphics card memory
8 GB
Maximum Graphic Power (TGP)
115 W
Boost clock
2,347 MHz
GPU series/model
Graphics card series
NVIDIA GeForce
Model graphics cards
RTX 5070
AI
Total number of TOPS
0
Operating system
Operating system
Windows 11 Home
Hard drive
Storage Type
SSD
Storage capacity (total)
1,000 GB
Drive interfaces
M.2 NVMe PCIe 4.0
SSD capacity
1,000 GB (1 TB)
Number of occupied slots 2.5"
Slots in total 2.5"
Number of occupied slots M.2
1 ×
Slots in total M.2
2 ×
Battery
Adapter included
Power adapter
USB-C charging
Can be charged via USB-C
Charging connector
6,00/3,00 mm
Battery capacity
90 Wh
Number of cells
4pc(s)
Charging power
280 W
Construction
Construction material
Metal + plastic
Convertibility
Rigid (classic laptop)
Colour
Colour
Grey
Weight
Weight
3 kg
Interface
Data
USB-C
Graphical output ports
HDMI, USB-C
Mains-powered
RJ-45 (LAN)
Audio
Combo Audio Jack
Thunderbolt / USB 4
USB 3.2 Gen 2
Bluetooth
Bluetooth v5.3
WiFi
802.11ax (6GHz)
WiFi version
WiFi 6E
Optical drive
Without Optical Drive
Dimensions
Width
399 mm
Maximum height
30.8 mm
Depth
294 mm
Keyboard layout
Keyboard language
CZ, SK
Product series
Laptop Series
Asus ROG
Warranty
Extended warranty
Pick-up & Return
Package contents
Package includes
Power adapter
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
Charging // EU Directive
Min. power input
45 W
Max. power input
100 W