Victron Phoenix Voltage Inverter, 12/800, 12V/800VA
Voltage Inverter voltage change from 12 V to 230 V - do recreational vehicle, suitable for connection to car battery, continuous output power 650 W, peak performance 1500 W, pure sine wave, active fan, surge protection and overheat protection included, dimensions 11.7 × 23.2 × 32.7 cm (H×W×D), weight 7.4 kg
Buy
Specifications
Suitable for
Recreational vehicle
Voltage change
12 V to 230 V
Connection
car battery
Continuous output power
650 W
Peak performance
1,500 W
Usage
Suitable for
Recreational vehicle
Voltage change
12 V to 230 V
Features
Connection
car battery
Continuous output power
650 W
Peak performance
1,500 W
Sine wave
pure
Other accessories
Active fan, Overheat protection, Surge protection
Input voltage
Input voltage
12 V
Output voltage
Output voltage
230 V