Acer Predator Helios 16 AI Abyssal Black metal (PH16-73-919G)
1.5 2 ratings
Gaming Laptop - Intel Core Ultra 9 275HX, 16" OLED glossy 2560 × 1600 240 Hz, RAM 64GB DDR5, RTX 5090 24GB, SSD 1000GB, numeric keypad, backlit keyboard, webcam, USB 3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 2, WiFi, Bluetooth, 4-cell battery, without Operating System
The product is localised for SK
Price Guarantee
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
Buy
Specifications
Compare
SSD capacity
1,000 GB (1 TB)
Size of operational RAM
64 GB
Processor model number
Intel Core Ultra 9 275HX
Processor frequency
2.7 GHz (2,700 MHz)
Storage Type
SSD
Display size
16"
Storage capacity (total)
1,000 GB
Equipment
Backlit keyboard, Memory Card Reader, Numeric keyboard
Display
Display size
16"
Display refresh rate
240 Hz
Luminosity
400 Nits
Aspect Ratio
16:10
Colour coverage and certification
100% Adobe, 100% DCI-P3
Display resolution
2560 × 1600 px
Processor
Processor type
Intel Core Ultra 9
Intel processor generation
Arrow Lake
Processor model number
Intel Core Ultra 9 275HX
Number of processor cores
24 ×
Processor frequency
2.7 GHz (2,700 MHz)
Core boost frequency
5.4 GHz (5,400 MHz)
Cache processor
36 MB
Memory
Size of operational RAM
64 GB
Memory type
DDR5
Memory frequency
6,400 MHz (6.4 GHz)
Number of installed slots
2 ×
Total number of slots
Graphics card
Graphics card memory
24 GB
Maximum Graphic Power (TGP)
150 W
Boost clock
2,000 MHz
GPU series/model
Graphics card series
NVIDIA GeForce
Model graphics cards
RTX 5090
AI
Total number of TOPS
36
Number of TOPS (NPU)
13
NPU name
Intel AI Boost
Operating system
Operating system
Without Operating System
Hard drive
Storage Type
SSD
Storage capacity (total)
1,000 GB
SSD capacity
1,000 GB (1 TB)
Number of occupied slots M.2
1 ×
Slots in total M.2
2 ×
Equipment
Webcam
1,080 px
Backlight
RGB
Battery
Adapter included
Power adapter
USB-C charging
No charging via USB-C
Battery capacity
90 Wh
Number of cells
4pc(s)
Charging power
330 W
Maximum battery capacity
6 h
Construction
Construction material
Metal + plastic
Convertibility
Rigid (classic laptop)
Colour
Colour
Black
Weight
Weight
2.65 kg
Interface
Data
Thunderbolt 5, USB-C
Graphical output ports
DisplayPort, HDMI, USB-C
Mains-powered
RJ-45 (LAN)
Audio
Headphone input, Microphone input
Thunderbolt / USB 4
USB 3.2 Gen 2
USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0)
1 ×
Bluetooth
Bluetooth v5.4
WiFi
802.11be
WiFi version
WiFi 7
Optical drive
Without Optical Drive
Dimensions
Width
356.78 mm
Maximum height
27.75 mm
Depth
279.55 mm
Keyboard layout
Keyboard language
CZ, SK
Product series
Laptop Series
Acer Predator
Package contents
Package includes
Power adapter
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
Charging // EU Directive
Min. power input
330 W
Max. power input
330 W
Adapter included
with an adapter
More Specifications
Note:
Variants Acer Predator Helios 16 AI (PH16-73):
Buy
In stock 3 pcs
Acer Predator Helios 16 AI Abyssal Black metal (PH16-73-90QD)
Gaming Laptop - Intel Core Ultra 9 275HX, 16" OLED glossy 2560 × 1600, RAM 64GB DDR5, RTX 5090 24GB, SSD 3000GB, numeric keypad, copilot, backlit keyboard, webcam, USB 3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 2, WiFi, Bluetooth, 4-cell battery, Windows 11 Pro