ALZATOOLS Chainsaw single-hand AKU CMCHS20V BatteryONE 20V (without AKU)
4.5 80 ratings
Compact Chainsaw battery, 11cm cutting length, cutting depth: 11cm, chain pitch: 0,043", tooth spacing: 1,1mm, weight: 1,36kg
Price Guarantee
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
Warranty 36 months Code:  ATPT027
ALZATOOLS Chainsaw single-hand AKU CMCHS20V BatteryONE 20V (without AKU) 66.90 € In stock > 5 pcs
Buy
Specifications
Bar length
15.6 cm
Cut length
11 cm
Cutting speed
5 m/s
Number of articles
32 pc(s)
Chain pitch
3/8"
Cutting system
Bar length
15.6 cm
Cut length
11 cm
Cutting speed
5 m/s
Number of articles
32 pc(s)
Chain pitch
3/8"
Battery
Battery voltage
20 V
Packaging
Part of the Package
Oil can, Strip cover
Dimensions and weight
Weight
1.36 kg
Features
Chain lubrication
Manual
Features
Chain brake, Ergonomic handle
Usage
Product type
device
Category
Gardening equipment
Battery
Voltage
20 V
Battery mode
AlzaTools BatteryOne
Number of accumulators for operation
1
More Specifications
Alza.cz a.s., Jankovcova 1522/53, 170 00 Praha 7 - Holešovice, +420 225 340 111, [email protected]
Note:
Specifications can be changed without notice. Images are for illustrative purposes only.
Questions and answers: ALZATOOLS Chainsaw single-hand AKU CMCHS20V BatteryONE 20V (without AKU)
Accessories for ALZATOOLS Chainsaw single-hand AKU CMCHS20V BatteryONE 20V (without AKU)