EXTOL PREMIUM Rivet gun ACCURATE SHARE20V 8891869 (without battery)
Chain Tool - cordless rivet gun, SHARE20 V system, carbonless engine, stroke 16 mm, force 12000 N, for blind rivets aluminum copper stainless steel 3.2–4.8 mm, automatic retraction, plucking and ejection of the mandrel, LED lighting, high efficiency and long service life, approx. 400 rivets per charge 4 Ah up to 800 rivets, ergonomic handle, weight 1 kg without battery 1.4 kg with battery
Price Guarantee
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
Warranty 24 months Code:  EXThob236
Buy
Specifications
Product type
device
Category
Workshop tools
Voltage
20 V
Battery mode
Extol SHARE20V
Number of accumulators for operation
1
Usage
Product type
device
Category
Workshop tools
Battery
Voltage
20 V
Battery mode
Extol SHARE20V
1
Technical parameters
20 V
Nails
Min. nail diameter
3.2 mm
Max. nail diameter
4.8 mm