Acer Aspire 16 Steel Gray Metallic (A16-71M-59P8)
3.8 7 ratings
Laptop - Intel Core Ultra 5 115U, 16" IPS anti-glare 1920 × 1200, RAM 16GB LPDDR5x, Graphics, SSD 512GB, numeric keypad, copilot, backlit keyboard, webcam, USB 3.2 Gen 1, fingerprint reader, WiFi, Bluetooth, 3-cell battery, without Operating System
The product is localised for SK
Price Guarantee
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
Buy
SSD capacity
512 GB (0.51 TB)
Size of operational RAM
16 GB
Processor model number
Intel Core Ultra 5 115U
Processor frequency
3.5 GHz (3,500 MHz)
Display size
16"
Storage capacity (total)
512 GB
Equipment
Backlit keyboard, Copilot button, Fingerprint Reader, Numeric keyboard
Processor
Processor type
Intel Core Ultra 5
Intel processor generation
Meteor Lake (14. generace)
Processor model number
Intel Core Ultra 5 115U
Number of processor cores
8 ×
Processor frequency
3.5 GHz (3,500 MHz)
Core boost frequency
4.2 GHz (4,200 MHz)
Cache processor
10 MB
Memory
Size of operational RAM
16 GB
Memory type
LPDDR5x
Memory frequency
7,467 MHz (7.47 GHz)
GPU series/model
Graphics card series
Intel
Model graphics cards
Graphics
Operating system
Without Operating System
Storage capacity (total)
512 GB
SSD capacity
512 GB (0.51 TB)
Equipment
Adapter included
Power adapter
Battery capacity
53 Wh
Number of cells
3pc(s)
Charging power
65 W
Maximum battery capacity
8.5 h
Rigid (classic laptop)
Colour
Colour
Grey
Weight
Weight
1.64 kg
DisplayPort, HDMI, USB-C
Audio
Headphone input, Microphone input
Bluetooth
Bluetooth v5.3
WiFi
802.11ax (6GHz)
WiFi version
WiFi 6E
Width
359.7 mm
Maximum height
17.9 mm
Depth
253.22 mm
Package includes
Power adapter
Charging // EU Directive
Min. power input
65 W
Max. power input
65 W