27" ASUS ROG Strix XG27ACMS
Monitor - IPS, Quad HD 2560 × 1440 (16:9), 320 Hz, 10 bit, 1 ms, FreeSync Premium and Adaptive-Sync, adjustable height, pivot, HDR, HDMI, USB-C and DisplayPort, VESA
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
27" ASUS ROG Strix XG27ACMS 424.90 € Unsealed - in stock 1 pcs
Buy
27" ASUS ROG Strix XG27ACMS
27" ASUS ROG Strix XG27ACMS is an almost new item, in perfect condition, and comes with a full warranty. However, someone opened the original packaging before you. Why? It could have been an unwanted gift. For detailed information, click here.
Specifications
Compare
Diagonal
27" (68.58 cm)
Resolution Type
Quad HD
Resolution
2560 × 1440
Construction
Straight
Panel technology
LCD
Display diagonal and resolution
Diagonal
27" (68.58 cm)
Resolution Type
Quad HD
Resolution
2560 × 1440
Construction
Straight
Panel and screen technology
Panel technology
LCD
Panel type
IPS
Refresh rate
320 Hz
Response time
1 ms
Maximum brightness
350 cd/m2
Native contrast
Technology
Adaptive-Sync, FreeSync Premium
Aspect Ratio
Aspect Ratio Type
Standard
Aspect Ratio
16:9
Connection
Graphical user interface
DisplayPort, HDMI, USB-C
Graphical user interface (GUI) standards
DisplayPort 1.4, HDMI 2.1
Audio interface
headphone input
HDMI
1 ×
DisplayPort
1 ×
USB-C
Colour gamut
sRGB
130 %
Colour
Colour
Black
Dimensions and weight
Width
61.5 cm
Height
51.3 cm
Depth
21.9 cm
Weight
6.52 kg
VESA mounting
Packaging
Cables included
DisplayPort
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode
F
Energy consumption in SDR mode
26 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
50 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode
G
Standby consumption
0.5 W
Typical power consumption
27 W
More Specifications
ASUS COMPUTER GmbH, Harkortstrasse 21-23, 40880 Ratingen, Germany, Europe, [email protected]
Note:
There are no posts in this discussion.
Accessories for 27" ASUS ROG Strix XG27ACMS