55" Samsung QE55QN80H
Television - SMART QLED, 139cm, 4K Ultra HD, 100 / 120Hz (100Hz), Direct, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 4× HDMI, 2× USB, CI+, WiFi, Bluetooth, game mode, voice control, Tizen OS, VESA 300×200, 30 W speaker(s), DTS Digital Surround and Dolby Atmos, E
Price with Cashback
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
Watch Availability
Add to list
55" Samsung QE55QN80H 1,199 € Expected June 2026
Buy
Benefits of Pre-Orders:
  • Guaranteed purchase - When the goods are in stock, nobody will snatch your piece.
  • No worries - You don't have to check the availability, we'll do it for you.
55" Samsung QE55QN80H
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
Max refresh rate in game mode (4K resolution)
144 Hz
Screen size and resolution
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
144 Hz
Technology
QLED
Backlight
Direct
Screen surface
Glossy
Interface Language
Czech, German, Hungarian, Slovak
Czech apps
AntikTV, Kuki, LepšíTV, Oneplay, Prima+, Skylink Live TV, SledováníTV, Telly, Vodafone TV
Wireless connection
Bluetooth, WiFi
WiFi standards
WiFi 6E
Audio-video connectors
HDMI s eARC
Total number of HDMI ports
4 ×
Number of HDMI 2.1 ports
4 ×
Data and system connectors
CI+, USB
TV height
70.8 cm
TV depth
5.17 cm
TV weight
13.2 kg
Height without stand
70.8 cm
Depth without stand
5.17 cm
Base width / leg spacing
Package width
Package height
80.8 cm
Box depth
12.7 cm
Package weight
18.1 kg
Colour
Black
Standby consumption
0.5 W
Maximum power consumption
200 W
Typical power consumption
64 W
More Specifications
Note:
There are no posts in this discussion.
Accessories for 55" Samsung QE55QN80H
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 55" Samsung QE55QN80H
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 55" Samsung QE55QN80H
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 55" Samsung QE55QN80H
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 55" Samsung QE55QN80H