55" Samsung QE55QN90F
4.9 13 ratings
We will bring it up. We will mount it on the wall. Choose a time.
Info
Television - SMART, 139cm, 4K Ultra HD, 100 / 120Hz (100Hz), Mini LED, HDR10, HDR10+ and HLG, local dimming, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 4× HDMI, 2× USB, Bluetooth, DLNA, game mode, voice control, Apple Airplay 2, Tizen OS, VESA 200×200, 60 W speaker(s), Dolby Atmos and Dolby Digital Plus, F
Buy with code ALZADNI10
Price Guarantee
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
55" Samsung QE55QN90F 999 € 977 € In stock > 5 pcs
Buy
55" Samsung QE55QN90F
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
Max refresh rate in game mode (4K resolution)
165 Hz
Screen size and resolution
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
165 Hz
Technology
Mini LED
Backlight
Mini LED
Screen surface
Matte
Interface Language
Czech, English, French, German, Hungarian, Italian, Slovak, Spanish
Global applications
Amazon Prime Video, Disney+, HBO Max, MAGENTA TV, NETFLIX, Rakuten TV
Czech apps
AntikTV, Kuki, LepšíTV, Oneplay, Skylink Live TV, SledováníTV, Telly, Vodafone TV
Bixby
TV functions
Gaming features
AMD FreeSync Premium Pro, GAME MODE, Ideal for PlayStation 5, VRR (Variable Refresh Rate)
Connectivity
Wireless connection
Apple AirPlay2, Bluetooth, DLNA
WiFi standards
WiFi 5
Audio-video connectors
HDMI 2.1
Total number of HDMI ports
4 ×
Number of HDMI 2.1 ports
4 ×
Audio connectors
Digital optical output
Data and system connectors
CI+ 1.4, LAN (RJ-45), USB
TV depth
23.7 cm
TV weight
20.6 kg
Height without stand
Depth without stand
2.69 cm
Colour
Titanium
Energy efficiency class in SDR mode
F
Energy consumption in SDR mode
76 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
209 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode
G
Standby consumption
0.5 W
Maximum power consumption
235 W
Typical power consumption
76 W
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
More Specifications
Note:
Variants 55" Samsung QE55QN90F: