55" Samsung QE55S90H
Television - SMART OLED, 139cm, 4K Ultra HD, 100 / 120Hz (100Hz), Direct, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 4× HDMI, 2× USB, CI+, WiFi, Bluetooth, game mode, voice control, Tizen OS, VESA 300×200, 40 W speaker(s), DTS Digital Surround and Dolby Atmos, F
Add to list
55" Samsung QE55S90H 1,799 € Expected June 2026
55" Samsung QE55S90H
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
Max refresh rate in game mode (4K resolution)
165 Hz
Screen size and resolution
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
165 Hz
Technology
OLED
Backlight
Direct
Screen surface
Matte
Total number of USB ports
2 ×
TV depth
3.99 cm
TV weight
14.6 kg
Height without stand
Depth without stand
3.99 cm
Base width / leg spacing
36.6 cm
Package width
Package height
83.2 cm
Box depth
15.3 cm
Package weight
21.4 kg
Colour
Black, Silver
Package contents
Removable stand
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode
F
Standby consumption
0.5 W
Maximum power consumption
380 W
Typical power consumption
76 W
There are no posts in this discussion.
Accessories for 55" Samsung QE55S90H
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 55" Samsung QE55S90H
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 55" Samsung QE55S90H
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 55" Samsung QE55S90H
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 55" Samsung QE55S90H