55" Samsung QE55S95F
4.8 34 ratings
Television - SMART OLED, 139cm, 4K Ultra HD, 100 / 120Hz (100Hz), HDR10, HDR10+ and HLG, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 4× HDMI, 3× USB, Bluetooth, DLNA, game mode, voice control, Apple Airplay 2, Tizen OS, VESA 400×300, 70 W speaker(s), Dolby Atmos and Dolby Digital Plus, G
Buy with code ALZADNI10
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
55" Samsung QE55S95F 1,409 € As good as new - in stock 1 pcs
Buy
55" Samsung QE55S95F
55" Samsung QE55S95F is fully functional and a great deal. It may have some minor scratches, but it's still ready to use. For more detailed information, click here.
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
Max refresh rate in game mode (4K resolution)
165 Hz
Screen size and resolution
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
165 Hz
Interface Language
Czech, English, French, German, Hungarian, Italian, Slovak, Spanish
Global applications
Amazon Prime Video, Disney+, HBO Max, MAGENTA TV, NETFLIX, Rakuten TV
Czech apps
AntikTV, Kuki, LepšíTV, Oneplay, Skylink Live TV, SledováníTV, Telly, Vodafone TV
Bixby
TV functions
Gaming features
AMD FreeSync Premium Pro, GAME MODE, Ideal for PlayStation 5, VRR (Variable Refresh Rate)
Connectivity
Wireless connection
Apple AirPlay2, Bluetooth, DLNA
WiFi standards
WiFi 5
Audio-video connectors
HDMI 2.1
4 ×
Audio connectors
Digital optical output
Data and system connectors
CI+ 1.4, LAN (RJ-45), USB, USB-C
Total number of USB ports
3 ×
TV weight
23.9 kg
Height without stand
Depth without stand
1.1 cm
Base width / leg spacing
36 cm
Package contents
One Connect box, One Connect cable, Removable stand
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode
G
Energy consumption in SDR mode
84 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
256 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode
G
Standby consumption
0.5 W
Maximum power consumption
400 W
Typical power consumption
110 W
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
Awards
Awards
dTest
More Specifications
Note:
Specifications can be changed without notice. Images are for illustrative purposes only.
Accessories for 55" Samsung QE55S95F