65" Samsung UE65U8072
4.5 42 ratings
We will bring it up. We will mount it on the wall. Choose a time.
Info
Television - SMART LED, 165cm, 4K Ultra HD, 50 / 60Hz (50Hz), HDR10, HDR10+ and HLG, local dimming, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 3× HDMI, 1× USB, Bluetooth, DLNA, game mode, Apple Airplay 2, Tizen OS, VESA 200×200, 20 W speaker(s), Dolby Digital Plus, G
Buy with code ALZADNI10
Price Guarantee
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
65" Samsung UE65U8072 475 € 443 € In stock > 5 pcs
Buy
65" Samsung UE65U8072
Diagonal
65 " (165.1 cm)
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
LED
Screen size and resolution
Diagonal
65 " (165.1 cm)
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
LED
Backlight
Edge
Interface Language
Czech, English, French, German, Hungarian, Italian, Slovak, Spanish
Global applications
Amazon Prime Video, Disney+, HBO Max, MAGENTA TV, NETFLIX, Rakuten TV
Czech apps
AntikTV, Kuki, LepšíTV, Oneplay, Skylink Live TV, SledováníTV, Telly, Vodafone TV
Wireless connection
Apple AirPlay2, Bluetooth, DLNA
WiFi standards
WiFi 5
Audio-video connectors
HDMI 2.1
Total number of HDMI ports
3 ×
Number of HDMI 2.0 ports
3 ×
Data and system connectors
CI+ 1.4, LAN (RJ-45), USB
TV depth
22.2 cm
TV weight
14.5 kg
Colour
Black
Package contents
Control in package
smart
Energy efficiency class in SDR mode
G
Energy consumption in SDR mode
109 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
161 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode
G
Standby consumption
0.5 W
Maximum power consumption
170 W
Typical power consumption
109 W
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
More Specifications
Note:
Variants 65" Samsung UE65U8072: