85" Samsung QE85QN990F
Television - SMART, 215cm, Ultra HD 8K, 100 / 120Hz (100Hz), Mini LED, HDR10, HDR10+ and HLG, local dimming, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 5× HDMI, 3× USB, Bluetooth, DLNA, game mode, voice control, Apple Airplay 2, Tizen OS, VESA 600×400, 90 W speaker(s), Dolby Atmos and Dolby Digital Plus, G
Buy with code ALZADNI25
Price Guarantee
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
85" Samsung QE85QN990F
Specifications
Compare
Diagonal
85 " (215.9 cm)
Display resolution
7680 × 4320
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
Max refresh rate in game mode (4K resolution)
240 Hz
Screen size and resolution
Diagonal
85 " (215.9 cm)
Display resolution
7680 × 4320
Screen
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
240 Hz
Technology
Mini LED
Backlight
Mini LED
Screen surface
Matte
Colour depth
10 bit
Tizen OS
Interface Language
Czech, English, French, German, Hungarian, Italian, Slovak, Spanish
Global applications
Amazon Prime Video, Disney+, HBO Max, MAGENTA TV, NETFLIX, Rakuten TV
Czech apps
AntikTV, Kuki, LepšíTV, Oneplay, Skylink Live TV, SledováníTV, Telly, Vodafone TV
Slovak apps
AntikTV, Kuki, LepšíTV, O2 TV, Skylink Live TV, SledováníTV, Voyo
Hungarian apps
AntikTV
Voice assistant compatibility
Bixby
TV functions
Gaming features
AMD FreeSync Premium Pro, GAME MODE, Ideal for PlayStation 5, VRR (Variable Refresh Rate)
Connectivity
Wireless connection
Apple AirPlay2, Bluetooth, DLNA
WiFi standards
WiFi 6
Audio-video connectors
HDMI 2.1
Total number of HDMI ports
5 ×
Number of HDMI 2.1 ports
5 ×
Audio connectors
Digital optical output
Data and system connectors
CI+ 1.4, LAN (RJ-45), USB, USB-C
Total number of USB ports
3 ×
Charging options
AC 220-240V
Dimensions and weight
TV width
TV height
TV depth
TV weight
53.4 kg
Height without stand
Depth without stand
1.33 cm
Base width / leg spacing
37 cm
Colour
Black
Package contents
One Connect box, Removable stand
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode
G
Energy consumption in SDR mode
169 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
450 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode
G
Standby consumption
0.5 W
Typical power consumption
168.9 W
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
More Specifications
Note:
Variants 85" Samsung QE85QN990F: