85" Samsung UE85U8072H
Television - SMART LED, 215cm, 4K Ultra HD, 50 / 60Hz (50Hz), Direct, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 3× HDMI, 1× USB, CI+, WiFi, Bluetooth, game mode, voice control, Tizen OS, VESA 400×300, 20 W speaker(s), DTS Digital Surround, F
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
Watch Availability
Add to list
85" Samsung UE85U8072H 1,299 € Expected June 2026
Buy
Benefits of Pre-Orders:
  • Guaranteed purchase - When the goods are in stock, nobody will snatch your piece.
  • No worries - You don't have to check the availability, we'll do it for you.
85" Samsung UE85U8072H
Specifications
Compare
Diagonal
85 " (215.9 cm)
Display resolution
3840 × 2160
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
LED
Screen size and resolution
Diagonal
85 " (215.9 cm)
Display resolution
3840 × 2160
Screen
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
LED
Backlight
Direct
Screen surface
Glossy
Operating system
Operating system
Tizen OS
Interface Language
Czech, German, Hungarian, Slovak
Model year
Model year
Application
Global applications
Czech apps
AntikTV, Kuki, LepšíTV, Oneplay, Prima+, Skylink Live TV, SledováníTV, Telly, Vodafone TV
Slovak apps
AntikTV, Kuki, LepšíTV, O2 TV, Skylink Live TV, SledováníTV, Voyo
Hungarian apps
AntikTV
Voice assistant compatibility
Bixby
Connectivity
Wireless connection
Bluetooth, WiFi
WiFi standards
WiFi 6E
Audio-video connectors
HDMI s eARC
Total number of HDMI ports
3 ×
Number of HDMI 2.1 ports
3 ×
Data and system connectors
CI+, USB
Total number of USB ports
1 ×
Charging options
AC 220-240V
Dimensions and weight
TV width
TV height
TV depth
7.7 cm
TV weight
28.4 kg
Height without stand
Depth without stand
7.7 cm
Base width / leg spacing
Package width
Package height
120 cm
Box depth
18 cm
Package weight
39.9 kg
VESA mounting
Colour
Colour
Black, Silver
Package contents
Control in package
smart
Package contents
Removable stand
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode
F
Standby consumption
0.5 W
Maximum power consumption
170 W
Typical power consumption
155 W
More Specifications
Note:
There are no posts in this discussion.
Accessories for 85" Samsung UE85U8072H
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 85" Samsung UE85U8072H
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 85" Samsung UE85U8072H
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 85" Samsung UE85U8072H
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 85" Samsung UE85U8072H