65" Samsung UE65U8072
4.5 42 ratings
We will bring it up. We will mount it on the wall. Choose a time.
Info
Television - SMART LED, 165cm, 4K Ultra HD, 50 / 60Hz (50Hz), HDR10, HDR10+ and HLG, local dimming, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 3× HDMI, 1× USB, Bluetooth, DLNA, game mode, Apple Airplay 2, Tizen OS, VESA 200×200, 20 W speaker(s), Dolby Digital Plus, G
Buy with code ALZADNI10
Price Guarantee
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
65" Samsung UE65U8072 475 € 443 € In stock > 5 pcs
Buy
65" Samsung UE65U8072
Specifications
Compare
Diagonal
65 " (165.1 cm)
Display resolution
3840 × 2160
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
LED
Screen size and resolution
Diagonal
65 " (165.1 cm)
Display resolution
3840 × 2160
Screen
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
LED
Backlight
Edge
Screen surface
Glossy
Operating system
Operating system
Tizen OS
Interface Language
Czech, English, French, German, Hungarian, Italian, Slovak, Spanish
Model year
Model year
Application
Global applications
Amazon Prime Video, Disney+, HBO Max, MAGENTA TV, NETFLIX, Rakuten TV
Czech apps
AntikTV, Kuki, LepšíTV, Oneplay, Skylink Live TV, SledováníTV, Telly, Vodafone TV
Slovak apps
AntikTV, Kuki, LepšíTV, O2 TV, Skylink Live TV, SledováníTV, Voyo
Hungarian apps
AntikTV
Voice assistant compatibility
Bixby
Connectivity
Wireless connection
Apple AirPlay2, Bluetooth, DLNA
WiFi standards
WiFi 5
Audio-video connectors
HDMI 2.1
Total number of HDMI ports
3 ×
Number of HDMI 2.0 ports
3 ×
Data and system connectors
CI+ 1.4, LAN (RJ-45), USB
Total number of USB ports
1 ×
Charging options
AC 220-240V
Dimensions and weight
TV width
TV height
TV depth
22.2 cm
TV weight
14.5 kg
Height without stand
Depth without stand
7.68 cm
Base width / leg spacing
VESA mounting
Colour
Colour
Black
Package contents
Control in package
smart
Package contents
Removable stand
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode
G
Energy consumption in SDR mode
109 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
161 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode
G
Standby consumption
0.5 W
Maximum power consumption
170 W
Typical power consumption
109 W
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
More Specifications
Note:
Variants 65" Samsung UE65U8072: