Acer Aspire 14 AI Pure Silver Metallic (A14-I71M-55XP) (without adapter)
Laptop - Intel Core Ultra 5 325, 14" IPS anti-glare 1920 × 1200 120 Hz, RAM 16GB LPDDR5x, Graphics, SSD 512GB, copilot, backlit keyboard, webcam, USB 3.2 Gen 1, WiFi, Bluetooth, 3-cell battery, Windows 11 Home
Buy
Specifications
Compare
Processor model number
Intel Core Ultra 5 325
Processor frequency
3.4 GHz (3,400 MHz)
Display size
14"
Equipment
Backlit keyboard, Copilot button, Operating system
Display
Display size
14"
Display refresh rate
120 Hz
Luminosity
350 Nits
Aspect Ratio
16:10
Colour coverage and certification
45% NTSC
Display resolution
1920 × 1200 px
Processor
Processor type
Intel Core Ultra 5
Intel processor generation
Panther Lake
Processor model number
Intel Core Ultra 5 325
Number of processor cores
8 ×
Processor frequency
3.4 GHz (3,400 MHz)
Core boost frequency
4.5 GHz (4,500 MHz)
Cache processor
12 MB
Memory type
LPDDR5x
GPU series/model
Graphics card series
Intel
Model graphics cards
Graphics
AI
Number of TOPS (NPU)
47
NPU name
Intel AI Boost
Number of TOPS (GPU)
40
System
Microsoft Copilot
Equipment
Webcam
1,080 px
Battery
Adapter included
Without adapter (must be purchased separately)
Battery capacity
65 Wh
Charging power
100 W
Maximum battery capacity
15.5 h
Weight
1.25 kg
Interface
Data
Thunderbolt 4, USB-C
Graphical output ports
HDMI, USB-C
Audio
Headphone input, Microphone input
Bluetooth
Bluetooth v5.2
WiFi
802.11ax (6GHz)
WiFi version
WiFi 6E
Width
312.4 mm
Maximum height
15.8 mm
Depth
225.9 mm
Keyboard layout
Keyboard language
CZ, SK
Product series
Laptop Series
Acer Aspire
Package contents
Package includes
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
Charging // EU Directive
Min. power input
100 W
Max. power input
100 W