Acer Aspire 14 AI Pure Silver Metallic (A14-I71M-7679) (without adapter)
Laptop - Intel Core Ultra 7 355, 14" IPS anti-glare 1920 × 1200 120 Hz, RAM 16GB LPDDR5x, Graphics, SSD 512GB, copilot, backlit keyboard, webcam, USB 3.2 Gen 1, WiFi, Bluetooth, 3-cell battery, Windows 11 Home
Buy
Specifications
Compare
SSD capacity
512 GB (0.51 TB)
Size of operational RAM
16 GB
Processor model number
Intel Core Ultra 7 355
Processor frequency
3.5 GHz (3,500 MHz)
Storage Type
SSD
Display size
14"
Storage capacity (total)
512 GB
Equipment
Backlit keyboard, Copilot button, Operating system
Display
Display size
14"
Display refresh rate
120 Hz
Luminosity
350 Nits
Aspect Ratio
16:10
Colour coverage and certification
45% NTSC
Display resolution
1920 × 1200 px
Processor
Processor type
Intel Core Ultra 7
Intel processor generation
Panther Lake
Processor model number
Intel Core Ultra 7 355
Number of processor cores
8 ×
Processor frequency
3.5 GHz (3,500 MHz)
Core boost frequency
4.7 GHz (4,700 MHz)
Cache processor
12 MB
Memory
Size of operational RAM
16 GB
Memory type
LPDDR5x
GPU series/model
Graphics card series
Intel
Model graphics cards
Graphics
AI
Number of TOPS (NPU)
49
NPU name
Intel AI Boost
Number of TOPS (GPU)
40
System
Microsoft Copilot
Operating system
Operating system
Windows 11 Home
Hard drive
Storage Type
SSD
Storage capacity (total)
512 GB
SSD capacity
512 GB (0.51 TB)
Number of occupied slots M.2
1 ×
Slots in total M.2
1 ×
Equipment
Webcam
1,080 px
Backlight
Monochrome
Battery
Adapter included
Without adapter (must be purchased separately)
USB-C charging
Can be charged via USB-C
Battery capacity
65 Wh
Number of cells
3pc(s)
Charging power
100 W
Maximum battery capacity
15.5 h
Construction
Construction material
Metal + plastic
Convertibility
Rigid (classic laptop)
Weight
Weight
1.25 kg
Interface
Data
Thunderbolt 4, USB-C
Graphical output ports
HDMI, USB-C
Audio
Headphone input, Microphone input
Thunderbolt / USB 4
2 ×
USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0)
2 ×
Bluetooth
Bluetooth v5.2
WiFi
802.11ax (6GHz)
WiFi version
WiFi 6E
Optical drive
Without Optical Drive
Dimensions
Width
312.4 mm
Maximum height
15.8 mm
Depth
225.9 mm
Keyboard layout
Keyboard language
CZ, SK
Product series
Laptop Series
Acer Aspire
Package contents
Package includes
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
Charging // EU Directive
Min. power input
100 W
Max. power input
100 W