Acer Aspire 16 AI Steel Gray Metallic (A16-52M-77L6)
5 2 ratings
Laptop - Intel Core Ultra 7 258V, 16" OLED glossy 2048 × 1280 120 Hz, RAM 32GB LPDDR5x, Intel Arc Graphics, SSD 1000GB, numeric keypad, copilot, backlit keyboard, webcam, USB 3.2 Gen 1, WiFi, Bluetooth, 4-cell battery, Windows 11 Home
The product is localised for SK
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
Buy
Specifications
Compare
SSD capacity
1,000 GB (1 TB)
Size of operational RAM
32 GB
Processor model number
Intel Core Ultra 7 258V
Processor frequency
3.7 GHz (3,700 MHz)
Storage Type
SSD
Display size
16"
Storage capacity (total)
1,000 GB
Equipment
Backlit keyboard, Copilot button, Memory Card Reader, Numeric keyboard, Operating system
Display
Display size
16"
Display refresh rate
120 Hz
Luminosity
400 Nits
Aspect Ratio
16:10
Colour coverage and certification
100% DCI-P3
Display resolution
2048 × 1280 px
Processor
Processor type
Intel Core Ultra 7
Intel processor generation
Lunar Lake
Processor model number
Intel Core Ultra 7 258V
Number of processor cores
8 ×
Processor frequency
3.7 GHz (3,700 MHz)
Core boost frequency
4.8 GHz (4,800 MHz)
Cache processor
12 MB
Memory
Size of operational RAM
32 GB
Memory type
LPDDR5x
GPU series/model
AI
Total number of TOPS
115
Number of TOPS (NPU)
47
NPU name
Intel AI Boost
Number of TOPS (GPU)
140
System
Microsoft Copilot
Operating system
Operating system
Windows 11 Home
Hard drive
Storage Type
SSD
Storage capacity (total)
1,000 GB
SSD capacity
1,000 GB (1 TB)
Number of occupied slots M.2
1 ×
Slots in total M.2
1 ×
Equipment
Webcam
1,080 px
Backlight
Monochrome
Battery
Adapter included
Power adapter
USB-C charging
Can be charged via USB-C
Battery capacity
65 Wh
Number of cells
4pc(s)
Charging power
65 W
Maximum battery capacity
17 h
Construction
Construction material
Metal + plastic
Convertibility
Rigid (classic laptop)
Colour
Colour
Grey
Weight
Weight
1.54 kg
Interface
Data
Thunderbolt 4, USB-C
Graphical output ports
DisplayPort, HDMI, USB-C
Thunderbolt / USB 4
2 ×
USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0)
2 ×
Bluetooth
Bluetooth v5.4
WiFi
802.11be
WiFi version
WiFi 7
Optical drive
Without Optical Drive
Dimensions
Width
354.9 mm
Maximum height
15.9 mm
Depth
250.1 mm
Keyboard layout
Keyboard language
CZ, SK
Product series
Laptop Series
Acer Aspire
Package contents
Package includes
Power adapter
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
Charging // EU Directive
Min. power input
65 W
Max. power input
65 W