Acer Aspire 16 Steel Gray Metallic (A16-71M-54XS) (without adapter)
Laptop - Intel Core Ultra 5 125H, 16" IPS anti-glare 1920 × 1200, RAM 16GB LPDDR5x, Intel Arc Graphics, SSD 1000GB, numeric keypad, copilot, backlit keyboard, webcam, USB 3.2 Gen 1, fingerprint reader, WiFi, Bluetooth, 3-cell battery, Windows 11 Home
Price Guarantee
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
Buy
SSD capacity
1,000 GB (1 TB)
Size of operational RAM
16 GB
Processor model number
Intel Core Ultra 5 125H
Processor frequency
3.6 GHz (3,600 MHz)
Display size
16"
Storage capacity (total)
1,000 GB
Equipment
Backlit keyboard, Copilot button, Fingerprint Reader, Numeric keyboard
Processor
Processor type
Intel Core Ultra 5
Intel processor generation
Meteor Lake (14. generace)
Processor model number
Intel Core Ultra 5 125H
Number of processor cores
14 ×
Processor frequency
3.6 GHz (3,600 MHz)
Core boost frequency
4.5 GHz (4,500 MHz)
Cache processor
18 MB
Memory
Size of operational RAM
16 GB
AI
Total number of TOPS
33
Number of TOPS (NPU)
11
NPU name
Intel AI Boost
Number of TOPS (GPU)
18
Operating system
Operating system
Windows 11 Home
Storage capacity (total)
1,000 GB
SSD capacity
1,000 GB (1 TB)
Equipment
Adapter included
Without adapter (must be purchased separately)
Battery capacity
65 Wh
Number of cells
3pc(s)
Charging power
100 W
Maximum battery capacity
8.5 h
Weight
1.64 kg
DisplayPort, HDMI, USB-C
Mains-powered
RJ-45 (LAN)
Audio
Headphone input, Microphone input
Bluetooth
Bluetooth v5.3
WiFi
802.11ax (6GHz)
WiFi version
WiFi 6E
Width
359.7 mm
Maximum height
17.9 mm
Depth
253.22 mm
Package includes
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
Charging // EU Directive
Min. power input
100 W
Max. power input
100 W