Acer Aspire Go 16 Pure Silver (AG16-71P-50AK) (without adapter)
Laptop - Intel Core 5 120U, 16" IPS anti-glare 1920 × 1200 120 Hz, RAM 32GB DDR5, Graphics, SSD 1000GB, numeric keypad, copilot, backlit keyboard, webcam, USB 3.2 Gen 1, USB-C, WiFi, Bluetooth, 3-cell battery, Windows 11 Home
Buy
SSD capacity
1,000 GB (1 TB)
Size of operational RAM
32 GB
Processor frequency
3.8 GHz (3,800 MHz)
Display size
16"
Storage capacity (total)
1,000 GB
Equipment
Backlit keyboard, Copilot button, Numeric keyboard, Operating system
Display
Display size
16"
Display refresh rate
120 Hz
Colour coverage and certification
45% NTSC
Processor frequency
3.8 GHz (3,800 MHz)
Core boost frequency
5 GHz (5,000 MHz)
Size of operational RAM
32 GB
Memory type
DDR5
Graphics
AI
Total number of TOPS
0
Storage capacity (total)
1,000 GB
SSD capacity
1,000 GB (1 TB)
Equipment
Webcam
1,080 px
Backlight
Monochrome
Battery
Adapter included
Without adapter (must be purchased separately)
Charging power
65 W
Maximum battery capacity
6 h
Weight
1.65 kg
Bluetooth
Bluetooth v5.0
Width
357.4 mm
Maximum height
17.9 mm
Depth
253.9 mm
Package includes
Min. power input
65 W
Max. power input
65 W