Acer Swift Edge 16 AI Blue metal (SFE16-I51-92L1) (without adapter)
Laptop - Intel Core Ultra 9 386H, 16" OLED glossy 2880 × 1800 120 Hz, RAM 32GB LPDDR5x, Graphics, SSD 1000GB, numeric keypad, copilot, backlit keyboard, webcam, USB 3.2 Gen 1, WiFi, Bluetooth, 3-cell battery, Windows 11 Home
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
Buy
Specifications
Compare
SSD capacity
1,000 GB (1 TB)
Size of operational RAM
32 GB
Processor model number
Intel Core Ultra 9 386H
Processor frequency
3.7 GHz (3,700 MHz)
Storage Type
SSD
Display size
16"
Storage capacity (total)
1,000 GB
Equipment
Backlit keyboard, Copilot button, Numeric keyboard, Operating system
Display
Display size
16"
Display refresh rate
120 Hz
Luminosity
400 Nits
Aspect Ratio
16:10
Colour coverage and certification
100% Adobe, 100% DCI-P3
Display resolution
2880 × 1800 px
Processor
Processor type
Intel Core Ultra 9
Intel processor generation
Panther Lake
Processor model number
Intel Core Ultra 9 386H
Number of processor cores
Processor frequency
3.7 GHz (3,700 MHz)
Core boost frequency
4.9 GHz (4,900 MHz)
Cache processor
18 MB
Memory
Size of operational RAM
32 GB
Memory type
LPDDR5x
GPU series/model
Graphics card series
Intel
Model graphics cards
Graphics
AI
Number of TOPS (NPU)
50
NPU name
Intel AI Boost
Number of TOPS (GPU)
40
System
Microsoft Copilot
Operating system
Operating system
Windows 11 Home
Hard drive
Storage Type
SSD
Storage capacity (total)
1,000 GB
SSD capacity
1,000 GB (1 TB)
Number of occupied slots M.2
1 ×
Slots in total M.2
1 ×
Equipment
Webcam
1,080 px
Backlight
Monochrome
Battery
Adapter included
Without adapter (must be purchased separately)
USB-C charging
Can be charged via USB-C
Battery capacity
65 Wh
Number of cells
3pc(s)
Charging power
100 W
Maximum battery capacity
12.5 h
Construction
Construction material
Metal + plastic
Convertibility
Rigid (classic laptop)
Weight
Weight
1.19 kg
Interface
Data
Thunderbolt 4, USB-C
Graphical output ports
DisplayPort, HDMI, USB-C
Audio
Headphone input, Microphone input
Thunderbolt / USB 4
2 ×
USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0)
2 ×
Bluetooth
Bluetooth v5.4
WiFi
802.11be
WiFi version
WiFi 7
Optical drive
Without Optical Drive
Dimensions
Width
357.15 mm
Maximum height
14.6 mm
Depth
244.64 mm
Keyboard layout
Keyboard language
CZ, SK
Product series
Laptop Series
Acer Swift
Package contents
Package includes
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
Charging // EU Directive
Min. power input
100 W
Max. power input
100 W