Groceries

Groceries – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.sk.

Continue

7 reasons to shop for Groceries on Alza.sk

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Groceries?

If you're planning to get Groceries, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Groceries

Are you looking for the best Groceries? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Groceries

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Groceries, or choose to sort by price from highest to lowest.

Groceries – main types

Hide description
4,238 Results
4.9 1,649×
Watch Price/Availability
Bery Jones Cashew natural WW320 250g
Nuts - natural cashew, 250 g - 23.96 €/1 kg
Great price 5.99 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTks137
4.7 129×
Watch Price/Availability
Bery Jones Giant Raisins 1kg
Dried Fruit - raisin, 1000 g - 7.49 €/1 kg
Great price 7.49 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery064
4.6 435×
Watch Price/Availability
GreenFood shaker 500ml
Shaker - with a volume of 0,5l, colour: green
  from  2.23 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgfn0080
4.3 32×
Watch Price/Availability
Kompava Vegan Protein, 525 g, chocolate-cinnamon
Protein - plant-based, protein: 60 % 15 portions, chocolate and cinnamon flavour - 1.53 €/portion - from 43.62 €/1 kg
  22.90 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsupl0762
4.7 205×
Watch Price/Availability
PROM-IN CFM Pure Performance 1000g, milk with honey and cinnamon
Protein - whey, concentrate, 70.3% protein, 25 servings, flavour honey and cinnamon - 1.60 €/portion - from 52.90 €/1 kg
Discounted -3 % 52.90 € 54.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpro197
4.7 82×
Watch Price/Availability
GRIZLY Fitness mix 1000 g
Nuts - natural almond, cashew and hazelnut, 1000 g - 10.90 €/1 kg
  10.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz026
4.6 14×
Watch Price/Availability
Matcha Tea profi set Kaito
Matcha Set – complete set for the preparation of traditional Japanese matcha tea, set includes chawan, chashaku, chasen, whisk stand.
  53.99 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTkyo0016
4.5 39×
Watch Price/Availability
MOVit Energy Lutein Forte 25 mg + Taurine, 90 capsules
Lutein - taurine combination (100 mg), vitamin C (60 mg), lutein (25 mg), vitamin E (8.8 mg), zinc (5 mg), selenium (20 μg) and zeaxanthin (1 mg) in 1 capsule, obtained from the extract of the axamotlum erect, 90 capsules
  15.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmoe018
4.7 219×
Watch Price/Availability
Alpro Barista oat drink (horeca - gluten free) 1l
Plant-based Drink - oat, with flavour of natural - from 3.90 €/1 l
  from  2.92 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTdan0024
4.7 418×
Watch Price/Availability
GymBeam Crea7in 300 g, peach ice tea
Creatine - complex, micronized, gluten free and vegan, flavoured, powder, total weight 300 g - 59.67 €/1 kg
  17.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym057
4.7 43×
Watch Price/Availability
Bery Jones Tasting set mix 380g
Gift Box
Great price 14.50 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_MX_300W04
4.7 34×
Watch Price/Availability
Sizeandsymmetry Creatine Creapure® Caps
Creatine monohydrate - creapure, gluten free, no added sugar and vegan, natural, capsules, storage temperature from 10 to 25 °C
  13.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsas024
4.6 121×
Watch Price/Availability
Ehrmann Foodie 400ml, chocolate
Shelf-Stable Nutritionally Balanced Food - nutritionally complete food in the form of a chocolate-flavoured drink, 400 ml
  from  2.91 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTehr0013
4.8 9×
Watch Price/Availability
Kompava Wellness Daily Protein 2000g, chocolate-coconut
Protein - multi-ingredient, 65.96% protein, 57 servings, chocolate and coconut flavour - 1.82 €/portion - from 51.95 €/1 kg
  103.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTkomp024
4.8 189×
Watch Price/Availability
Czech ghee Ghee BIO 1000 ml
Ghee - flavour natural, - 23.12 €/1 l
  23.12 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTcgh006
4.8 92×
Watch Price/Availability
Bery Jones Coconut slices natural "smileys" 500g
Nuts - natural coconut, 500 g - 15.98 €/1 kg
Great price 7.99 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery004
4.8 16×
Watch Price/Availability
Bery Jones Oatmeal strawberry porridge with coconut gluten-free 500g
Porridge , energy value per 100g: 424 kcal
Great price 8.99 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_GC_500B06
4.7 70×
Watch Price/Availability
Grizly White Brownie by @mamadomisha 250 g
Nut Cream - smooth, hazelnut, chocolate flavour, 15.9 g protein per 100 g, 558.37 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 250 g - 29.56 €/1 kg
  7.39 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz003
4.7 101×
Watch Price/Availability
Bery Jones Hazelnut kernels peeled 500g
Nuts - shelled hazelnut, 500 g - 29 €/1 kg
Great price 14.50 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery008
4.5 56×
Watch Price/Availability
Gymbeam Almond Butter 100% 340g
Nut Cream - smooth, almond, natural, 25 g protein per 100 g, 650 kcal per 100 g, weight 340 g - 29.12 €/1 kg
  9.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym011
4.7 52×
Watch Price/Availability
Amix Nutrition IsoPrime CFM Isolate, 1000g, Vanilla
Protein -, vanilla flavour - 1.69 €/portion - from 48.90 €/1 kg
  48.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTami0039
4.8 196×
Watch Price/Availability
Extrifit Agrezz 20 x 20.8 g raspberry
Pre-Workout Supplement - kicker, use: before training, raspberry flavour, weight: 416 g - 74.28 €/1 kg
  30.90 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsupl0470
4.9 35×
Watch Price/Availability
Bery Jones Freeze-dried Raspberries in White Chocolate 200g
Freeze-Dried Fruit - freeze-dried raspberries full of flavor and aroma, coated in white chocolate, made in the Czech Republic, practical resealable packaging - 48.95 €/1 kg
Great price 9.79 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_CF_200B01
4.7 281×
Watch Price/Availability
PROM-IN CFM Pure Performance 2250 g, caramel with honey
Protein - whey, concentrate, 73.6% protein, 56 servings, flavour caramel and honey - 1.40 €/portion - from 46.62 €/1 kg
Discounted -5 % 104.90 € 110.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpro219
In the category Groceries on Alza.sk, we currently have a total of 4245 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.