Groceries

Groceries – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.sk.

Continue

7 reasons to shop for Groceries on Alza.sk

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Groceries?

If you're planning to get Groceries, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Groceries

Are you looking for the best Groceries? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Groceries

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Groceries, or choose to sort by price from highest to lowest.

Groceries – main types

Hide description
4,248 Results
4.8 54×
Watch Price/Availability
Allnature RBD Coconut Organic 1000ml
Oil unscented, volume 1000 ml - 7.79 €/1 l
  7.79 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: Allnatu042
4.8 283×
Watch Price/Availability
Mixit Roasted Nuts Truffles and Coloured Pepper
Nuts - spicy cashew, 160 g - 48.38 €/1 kg
  7.74 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix079
4.7 76×
Watch Price/Availability
GymBeam Peanut butter 100% crunchy 340g
Nut Cream - crunchy, peanut, natural, 27 g protein per 100 g, 596 kcal per 100 g, weight 340 g - 11.47 €/1 kg
  3.90 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym010
3.9 37×
Watch Price/Availability
Lifelike Hazelnut cream with chocolate 300 g
Nut Cream - smooth, hazelnut, chocolate flavour, 14.5 g protein per 100 g, 672 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 300 g - 26.97 €/1 kg
  8.09 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTlif013
3.9 16×
Watch Price/Availability
PROMiXX Pro rechargeable shaker - Graphite Grey 600 ml
Shaker - with a volume of 0,6l
  52.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTprom001
4.8 62×
Watch Price/Availability
Bery Jones Carmel almonds natural USA 500g
Nuts - natural almond, 500 g - 14.98 €/1 kg
Great price 7.49 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_NT_500B09
4.7 7×
Watch Price/Availability
Nutrend Arginine Max Caps 90 capsules
Amino Acids - arginine, natural, 90 capsules
Great price 11.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnut0336
4.5 41×
Watch Price/Availability
GymBeam True Whey ProDigest 2000 g, vanilla
Protein - whey, concentrate, 74% protein, 66 servings, vanilla flavour - 1.44 €/portion - from 47.45 €/1 kg
  94.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym574
4.9 41×
Watch Price/Availability
LEROS BABY Tea for nursing mothers n. s. 20 × 1,5 g
Nursing Tea LEROS BABY Tea for nursing mothers n. s.20x1,5g - from 0.12 €/packet - from 96.33 €/1 kg
  from  2.48 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: LERkj88
4.9 108×
Watch Price/Availability
. pepper. field Black Kampot pepper 50 g
Pepper - black, in bag, reclosable packaging, weight 50 g - 167.80 €/1 kg
  8.39 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpep008
4.5 39×
Watch Price/Availability
Bery Jones Blackcurrant freeze-dried 140g
Freeze-Dried Fruit -, 140 g - 69.93 €/1 kg
Great price 9.79 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery084
4.9 75×
Watch Price/Availability
Nupreme Organic Coconut Oil 500 ml
Oil - BIO coconut oil, virgin, cold-pressed, for use in cooking and cosmetics, unscented, unrefined, 500ml - 13.18 €/1 l
  6.59 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnup19
4.6 126×
Watch Price/Availability
Extrifit Break! Protein Food, 900g, chocolate
Protein Puree - , 348,94kcal calories per 100g, 25g of protein per 100g - 25.44 €/1 kg
Discounted -4 % 22.90 € 23.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsupl0731
4.8 20×
Watch Price/Availability
Bery Jones Dark Chocolate Pretzels 500g
Pretzels - crispy pretzels covered in dark chocolate, balanced combination of salty and intensely chocolate flavours, made in the Czech Republic, ideal as a snack, a treat and an original gift, practical resealable packaging - 21.80 €/1 kg
Great price 10.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_CP_500B03
Watch Price/Availability
Sproud Barista pea drink 4 x 1 l
Plant-based Drink -, with flavour of natural - 3.23 €/pcs - from 3.23 €/1 l
  12.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTspro001bun
4.7 45×
Watch Price/Availability
Amix Nutrition Black Line Black CFM® Isolate 1000 g, strawberry cheesecake
Protein - whey, isolate, 87% protein, 57 servings, strawberry flavour - 2.85 €/portion - from 79.90 €/1 kg
  79.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTami0250
4.8 19×
Watch Price/Availability
Hampstead Tea BIO Chamomile Tea 20 pcs
Tea - Herbal, bags, the raw material used is chamomile with a positive impact on the respiratory tract and digestion and digestion, single-species, Indian, weight 50 g - 0.25 €/pcs - from 99.80 €/1 kg
  4.99 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: HAMcj43
4.2 15×
Watch Price/Availability
Extrifit Actinox 620 g cherry
Pre-Workout Supplement - kicker NO supplement, use: before training, sour cherry flavour, weight: 620 g - 49.84 €/1 kg
  30.90 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPText007
4.7 38×
Watch Price/Availability
LINDT Bitter Cocoa Cream 200 g
Nut Cream - smooth, hazelnut, cocoa flavour, 7.6 g protein per 100 g, 588 kcal per 100 g, palm oil-free, weight 200 g - 59.50 €/1 kg
  11.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: VBAL7927
5.0 19×
Watch Price/Availability
Extrifit Arginine 1000 mg, 90 capsules
Amino Acids - L-Arginine, 1000 mg in 1 capsule, free of binders, 90 capsules - 0.13 €/pcs
Great price 11.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsupl0650
4.8 38×
Watch Price/Availability
Amix Nutrition WheyPro Fusion, 2000g, Vanilla
Protein -, vanilla flavour - 1.30 €/portion - from 37.35 €/1 kg
Discounted -6 % 85.90 € 91.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTami0071
4.8 49×
Watch Price/Availability
Pulse Performance Micronized Creatine Powder 400 g
Creatine monohydrate - micronized, without artificial additives, natural, powder, total weight 400 g, storage temperature from 5 to 25 °C - 47.25 €/1 kg
  18.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpupe001
4.9 29×
Watch Price/Availability
Bery Jones Dark Chocolate Cashews 500g
Nuts - crunchy texture and distinctive flavour, balanced combination of the bitterness of high-quality dark chocolate (71%) with a minimum cocoa solids content of 38%, the delicate sweetness and buttery taste of cashew nuts, practical resealable packaging - 25.80 €/1 kg
Great price 12.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_CN_500B03
4.6 14×
Watch Price/Availability
Vilgain Minute protein porridge 400 g coconut cream
Oatmeal , energy value per 100g: 450 kcal
  7.79 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvil084
In the category Groceries on Alza.sk, we currently have a total of 4257 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.