EXTOL PREMIUM AKU drilling screwdriver with impact driver SHARE20V, 8891808 (1 × 2 Ah)
Drill Driver - battery SHARE20V Li-ion, battery capacity 2Ah, speed I. 0-500/min, II. 0-1800/min, number of impacts I. 0-8800/min, II. 0-28500/min, L/P course, yes, quick-release head all-metal 1/2", drill diameter 0,5-10 mm, degrees of utah. torque 20 + drilling, screwdriving, hammer drilling, max. torque 50/33 Nm, max. drilling into wood 25 mm, max. drilling into steel 6 mm, max. drilling into masonry 8 mm, Length 15 cm, battery charging approx. 50 min, in the trunk, yes, weight with battery 1.3 kg, 50 Nm brushless motor, all-metal chuck with locking, Continuous torque adjustment plus drilling, Screwing, tap, all-metal gearbox, LED flashlight with range, Drilling with impact drilling can also handle harder materials and masonry, for universal batteries SHARE20V
Price Guarantee
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
Warranty 24 months Code:  EXThob215
Buy
Specifications
Compare
Battery
Number of batteries
1
Battery voltage
20 V
Battery capacity
2 Ah (2,000 mAh)
Performance
Max. speed
1,800 rev/min
Max. torque
50 Nm
Max. impacts per minute
28,500
Motor Type
Carbonless
Features
Features
Battery status indicator, Ergonomic handle, LED light, Torque regulation
Min. chuck range
0.5 mm
Max. chuck size
10 mm
Number of speeds
2
Weight
Weight
1.3 kg
Included
Included
Charger, Hanging loop
Usage
Product type
device
Category
Workshop tools
Battery
Capacity
2 Ah
Voltage
20 V