EXTOL PREMIUM Sheet Metal Shears, Shearing Shears AKU SHARE20V 8791830 (1 × 2 Ah)
Sheet Metal Scissors aku, number of strokes per minute is 1600
Price Guarantee
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
Warranty 24 months Code:  EXThob223
Buy
Specifications
Cut
Punching (perforating)
Drive
AKU
Maximum cutting thickness (steel)
1.6 mm
Maximum cutting thickness (stainless steel)
1.2 mm
Features
Safety fuse
Usage
Cut
Punching (perforating)
Drive
AKU
Features
1.6 mm
1.2 mm
Safety fuse
Dimensions and weight
Weight
2 kg
Electric / Pneumatic
Number of strokes per minute
1,600
Packaging
Number of scissors per package
1 pc(s)
Usage
Product type
device
Category
Workshop tools
Battery
Capacity
2 Ah
Voltage
20 V