FESTA Circular saw AKU SHARE20V 165mm/d 16mm 28035 (without AKU)
Circular Saw - cordless, desktop, suitable for wood, up to 3650 rev/min, cutting depth at 45° up to 35 mm and at 90° up to 50 mm, 45° cutting angle, features: ergonomic handle, dust extraction adapter, cutting angle adjustment and protective cover, 165 mm outer disc diameter, 16 mm inner disc diameter, weight 2.7 kg
Price Guarantee
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
FESTA Circular saw AKU SHARE20V 165mm/d 16mm 28035 (without AKU) 75.90 € In stock 3 pcs
Buy
Specifications
Type
Desktop
Usage
Classic
Suitable for
Wood
Tree
Battery
Max. rotational speed
3,650 rev/min
Type
Desktop
Usage
Classic
Suitable for
Wood
Features
Tree
Battery
Max. rotational speed
3,650 rev/min
Max. cutting depth at 90°
50 mm
Max. cutting depth at 45°
35 mm
Cutting angle
45 °
Weight
2.7 kg
Special features
Cutting angle adjustment, Dust extraction adapter, Ergonomic handle, Protective cover
Disc
Outer diameter of the disc
165 mm
Internal wheel diameter
16 mm
Product type
device
Category
Workshop tools
Voltage
20 V
Number of accumulators for operation
1
More Specifications
Levior s.r.o., Tovačovská 3488/28, 750 02 Přerov, Česká republika, [email protected], www.levior.cz
Note:
Specifications can be changed without notice. Images are for illustrative purposes only.
There are no posts in this discussion.
Accessories for FESTA Circular saw AKU SHARE20V 165mm/d 16mm 28035 (without AKU)