GARDENA Cordless Telescopic Hedge Trimmer THS 42/18V-P4A - without battery
5 2 ratings
Hedge Shears with blade length of 420mm, tooth opening of 16mm
Buy with code ALZADNI20
Price Guarantee
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
Buy
Specifications
Compare
Type
One-sided
Drive
Battery-powered
Bar length
420 mm
Blade spacing
16 mm
Handle
Ergonomic, telescopic
Type
One-sided
Drive
Battery-powered
Dimensions
Bar length
420 mm
Blade spacing
16 mm
Features
Handle
Ergonomic, telescopic
Battery
Number of batteries
without battery
Battery voltage
18 V
Usage
Product type
device
Category
Gardening equipment
Battery
Voltage
18 V
Battery mode
Gardena Power4All 18V
Number of accumulators for operation
1
More Specifications
Husqvarna Česko, s.r.o, Türkova 2319/5b, 149 00 Praha 4 - Chodov, 800 100 425
Note:
Variants GARDENA Cordless Telescopic Hedge Trimmer THS 42/18V-P4A - without battery:
GARDENA ComfortCut 50/18V P4A Cordless Hedge Trimmer - Without Battery
Hedge Shears with blade length of 500mm, 2Ah battery, tooth opening of 20mm
Buy
In stock 3 pcs
GARDENA ComfortCut 60/18VP4A Cordless Hedge Trimmer - Without Battery
Hedge Shears with blade length of 600mm, tooth opening of 20mm
In stock 3 pcs
GARDENA EasyCut 55/18V Cordless Hedge Trimmer - Without Battery
Hedge Shears - Accu, two-sided, length 981 mm, bar length 550 mm, maximum cutting diameter 17 mm, solid handle, weight 2200 g
GARDENA EasyCut 45/18V Cordless Hedge Trimmer - Without Battery
Hedge Shears - Accu, two-sided, length 868 mm, length of the bar 450 mm, maximum cutting diameter 15 mm, solid handle, weight 2090 g