Paints

Paints – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.sk.

Continue

7 reasons to shop for Paints on Alza.sk

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Paints?

If you're planning to get Paints, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Paints

Are you looking for the best Paints? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Paints

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Paints, or choose to sort by price from highest to lowest.

Paints – main types

Hide description
545 Results
4.8 4×
Watch Price/Availability
AKZO NOBEL Hammerite Straight Cut Smooth 0,25 l Black
Metal Paint - one-component, anticorrosive, decorative, on ferrous metals, steel, iron, cast iron
  10.72 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SURhob0212
5.0 9×
Watch Price/Availability
Primalex UV Latex 5+1 kg
Wall Paint 4,11 l volume, surface coverage 54 m2, dilution - water-based, suitable for plaster, drywall and wood, weight 6 kg - 5.74 €/1 l
  23.60 €
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: PRIMbar009
4.7 3×
Watch Price/Availability
PPG Balacryl Uni Satin 9005, 0,7 kg, black
All-Purpose Paint - coverage, water-soluble, semi-gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, metal and PVC, dilution water-based, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 9 m2/l theoretical yield, approximate drying time 6 h, weight 0.7 kg
Great price 13.21 €
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: PPGnat10
5.0 2×
Watch Price/Availability
Wilckens Waterborne Universal Acrylic Matte Paint 2 in 1 Black, WI.12490500050
All-Purpose Paint - black, base, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, metal and PVC, dilution water-based, applied by roller or brush, 9 m² area coverage, approximate drying time 4 h, volume 0.75 l
  16 €
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: FILbar13
5.0 6×
Watch Price/Availability
Dulux - EasyCare 2,5l, Colour 11 Touch of Winter
Wall Paint 2,5 l volume, surface coverage 16 m2, dilution - water-based, suitable for plaster, drywall and wallpaper, weight 3,34 kg - 10.77 €/1 l
  26.92 €
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: SURbar0011
5.0 2×
Watch Price/Availability
Wilckens High Gloss Synthetic Topcoat Buntlack Hochglaezend, 0,75 l, dark brown
All-Purpose Paint - brown, top, gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood and metal, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 15 m2/l theoretical yield, 11.25 m² area coverage, approximate drying time 24 h, weight 1 kg
  14.08 €
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: WILnat005
5.0 2×
Watch Price/Availability
Wilckens Synthetic High Gloss Topcoat Buntlack Hochglaezend, 0,75 l, green
All-Purpose Paint - green, coverage, gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood and metal, for walls, dilution via thinner, applied by roller or brush, 4 recommended coats, 15 m2/l theoretical yield, approximate drying time 24 h, volume 0.75 l
  14.08 €
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: WILnat011
5.0 9×
Watch Price/Availability
Austis Eternal In Steril 1 kg, white
Wall Paint 0,625 l volume, surface coverage 5 m2, dilution - water-based, suitable for plaster and drywall, weight 1 kg - 22.86 €/1 l
  14.29 €
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: AUSbar012
4.7 3×
Watch Price/Availability
PPG Balacryl Uni Satin 6002, 0,7 kg, leaf green
All-Purpose Paint - coverage, water-soluble, semi-gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, metal and PVC, dilution water-based, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 9 m2/l theoretical yield, approximate drying time 6 h, weight 0.7 kg
  13.21 €
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: PPGnat04
5.0 12×
Watch Price/Availability
Austis Eternal In Thermo 0,9 kg, white
Wall Paint 1,125 l volume, surface coverage 2 m2, dilution - water-based, suitable for plaster and drywall, weight 0,9 kg - 9.59 €/1 l
  10.79 €
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: AUSbar017
4.7 9×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT Acrylic 0,54 l, 013 black
All-Purpose Paint - black, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit, ceramics and metal, for roofs, dilution water-based and no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 4 h, weight 0.8 kg
  11.67 €
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat041
5.0 1×
Watch Price/Availability
AkzoNobel Hammerite Directly on Rust Forging Paint 0,75 l, brown
Metal Paint - anticorrosive coating for long-term protection of ferrous metals both indoors and outdoors, application directly on the corroded surface without the need for primer, facilitates the renovation of fences, Bran, railings or metal structures, moisture resistance, weathering and mechanical stress
  23.19 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: AKZbar046
5.0 2×
Watch Price/Availability
Wilckens Synthetic High Gloss Topcoat Buntlack Hochglaezend, 0,75 l, white
All-Purpose Paint - white, top, gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood and metal, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 15 m2/l theoretical yield, 11.25 m² area coverage, approximate drying time 24 h, weight 1 kg
  14.08 €
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: WILnat003
5.0 1×
Watch Price/Availability
AMBRO-SOL Dark Zinc Spray Paint 400 ml
Wall Paint 0,4 l volume - 15.48 €/1 l
  6.19 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: WILmb034
4.7 3×
Watch Price/Availability
PPG Balacryl Uni Satin 7011, 0,7 kg, steel grey
All-Purpose Paint - coverage, water-soluble, semi-gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, metal and PVC, dilution water-based, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 9 m2/l theoretical yield, approximate drying time 6 h, weight 0.7 kg
Great price 13.21 €
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: PPGnat05
5.0 5×
Watch Price/Availability
Wilckens Universal Gray Spray Primer Universal - Grau, WI.15710100140, Gray
All-Purpose Paint - white, base, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood and metal, for ceilings, roofs and walls, no dilution needed, applied by spray, 2 m² area coverage, volume 0.4 l
  7.39 €
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: FILbar37
4.5 2×
Watch Price/Availability
Wilckens German synthetic topcoat semi-gloss Buntlack Seidenglaenzend dark green
Wall Paint , surface coverage 7,5 m2 - 21.55 €/1 l
  16.16 €
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: WILmb022
5.0 5×
Watch Price/Availability
Dulux COW - Colours of the World - 2,5l, Colour Almond Blossom
Wall Paint 2,5 l volume, surface coverage 35 m2, dilution - no dilution needed, suitable for plaster and drywall - 9.44 €/1 l
  23.60 €
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: SURbar0073
5.0 5×
Watch Price/Availability
Dulux COW - Colours of the World - 2,5l, Colour Sunny Sari
Wall Paint 2,5 l volume, surface coverage 35 m2, dilution - no dilution needed, suitable for plaster and drywall - 9.44 €/1 l
  23.60 €
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: SURbar0048
5.0 3×
Watch Price/Availability
AKZO NOBEL Hammerite Straight Rust Smooth 2.5 l Dark Brown
Metal Paint - one-component, anticorrosive, decorative, on ferrous metals, steel, iron, cast iron
  73.46 €
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SURhob0233
5.0 4×
Watch Price/Availability
AKZO NOBEL Hammerite Straight Cut Smooth 0,25 l White
Metal Paint - one-component, anticorrosive, decorative, on ferrous metals, steel, iron, cast iron
  10.72 €
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SURhob0220
5.0 1×
Watch Price/Availability
Austis Eternal for roofs 3,62 l, red-brown 307
Wall Paint , weight 5 kg - 12.38 €/1 l
  44.83 €
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AUSbar027
5.0 4×
Watch Price/Availability
Austis Eternal for metals 0,27 l, blacksmith's black 460
Metal Paint - for base and top coatings of all types of metals
  8.18 €
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: AUSnat009
5.0 1×
Watch Price/Availability
Balacryl Uni gloss 0460, 0,7 kg, dark blue
All-Purpose Paint - blue, coverage, water-soluble, gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood and metal, for ceilings and walls, dilution water-based, applied by roller or brush, 2 recommended coats, 9 m2/l theoretical yield, 9 m² area coverage, approximate drying time 4 h, weight 0.7 kg
Great price 14.46 €
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: PPG0050
In the category Paints on Alza.sk, we currently have a total of 545 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.