Paints

Paints – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.sk.

Continue

7 reasons to shop for Paints on Alza.sk

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Paints?

If you're planning to get Paints, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Paints

Are you looking for the best Paints? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Paints

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Paints, or choose to sort by price from highest to lowest.

Paints – main types

Hide description
545 Results
5.0 8×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT Revital 0,56 l, white (RAL9003)
All-Purpose Paint - white, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, eternit, ceramics, metal and drywall, for walls, dilution no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 8 m2/l theoretical yield, 4.5 m² area coverage, approximate drying time 6 h, weight 0.7 kg
  11.26 €
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat015
5.0 6×
Watch Price/Availability
Dulux - EasyCare 2,5l, Colour 26 Sweet Honey
Wall Paint 2,5 l volume, surface coverage 16 m2, dilution - water-based, suitable for plaster, drywall and wallpaper, weight 3,34 kg - 10.77 €/1 l
  26.92 €
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: SURbar0026
Watch Price/Availability
Austis Eternal Concrete Stain 4,5 kg Anthracite
Concrete Paint - waterborne paint
  63.16 €
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: AUSnat044
Watch Price/Availability
Austis Eternal Concrete Stain 4,5 kg Grey
Concrete Paint - waterborne paint
Great price 63.16 €
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: AUSnat046
4.2 6×
Watch Price/Availability
Wilckens German paint for tiles WI.11992100050
Wall Paint , surface coverage 10 m2 - 24.48 €/1 l
  18.36 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: FILbar04
4.7 21×
Watch Price/Availability
Akzo Nobel Dulux Rapidry Aqua 0,75 l, light blue
All-Purpose Paint - blue, coverage, water-soluble, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, metal and PVC, dilution water-based, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 14 m2/l theoretical yield, 10.5 m² area coverage, approximate drying time 0.5 h, volume 0.75 l
  12.39 €
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AKZbar004
5.0 2×
Watch Price/Availability
AKZO NOBEL Hammerite Straight Cut Hammer 0,25 l Grey
Metal Paint - one-component, anticorrosive, decorative, on ferrous metals, steel, iron, cast iron
  10.72 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SURhob0249
5.0 1×
Watch Price/Availability
Balacryl Uni mat 0245, 0,7 kg, dark brown
All-Purpose Paint - brown, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood and metal, for ceilings and walls, dilution water-based, applied by roller or brush, 2 recommended coats, 9 m2/l theoretical yield, approximate drying time 4 h, weight 0.7 kg
  13.21 €
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: PPG0065
5.0 3×
Watch Price/Availability
Austis ETERNAL semi-gloss acrylic 0,35 kg, white
All-Purpose Paint - white, coverage, water-soluble, semi-gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood, for walls and floors, dilution water-based, applied by roller or brush, 3 recommended coats, 2 m² area coverage, approximate drying time 3 h, weight 0.35 kg
  6.90 €
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: AUSnat050
5.0 2×
Watch Price/Availability
Wilckens Waterborne Universal Acrylic Matte Paint 2 in 1 Dark Grey, WI.12471600050
All-Purpose Paint - grey, base, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, metal and PVC, dilution water-based, applied by roller or brush, 9 m² area coverage, approximate drying time 4 h, volume 0.75 l
  16 €
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: FILbar18
4.8 9×
Watch Price/Availability
Austis Eternal for metals 0,27 l, white 401
Metal Paint - for base and top coatings of all types of metals
  8.18 €
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: AUSnat001
5.0 5×
Watch Price/Availability
Dulux COW - Colours of the World - 2,5l, Colour Indian White Tea
Wall Paint 2,5 l volume, surface coverage 35 m2, dilution - no dilution needed, suitable for plaster and drywall - 9.44 €/1 l
  23.60 €
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: SURbar0045
5.0 1×
Watch Price/Availability
PPG Deco Czech Balakryl UNI SATIN 0.7 kg, 5015 sky blue
All-Purpose Paint - blue, top, water-soluble, semi-gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, stone and metal, for roofs and walls, dilution water-based, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 6 m² area coverage, approximate drying time 2.67 h, weight 0.7 kg
  13.21 €
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: PPGnat47
5.0 4×
Watch Price/Availability
Austis Eternal for metals 0,54 l, black 413
Metal Paint - for base and top coatings of all types of metals
  12.13 €
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: AUSnat015
4.8 9×
Watch Price/Availability
Austis Eternal for metals 0,54 l, white 401
Metal Paint - for base and top coatings of all types of metals
  12.13 €
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: AUSnat010
5.0 1×
Watch Price/Availability
AKZO NOBEL Hammerite Straight Cut Smooth 0,7 l Blue
Metal Paint - one-component, anticorrosive, decorative, on ferrous metals, steel, iron, cast iron
  23.19 €
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: SURhob0226
5.0 1×
Watch Price/Availability
AKZO NOBEL Hammerite Straight Rust Smooth 0,7 l Silver
Metal Paint - one-component, anticorrosive, decorative, on ferrous metals, steel, iron, cast iron
  23.19 €
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SURhob0221
5.0 2×
Watch Price/Availability
Wilckens Waterborne Universal Acrylic Matte Paint 2 in 1 White, WI.12491000050
All-Purpose Paint - white, base, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, metal and PVC, dilution water-based, applied by roller or brush, 9 m² area coverage, approximate drying time 4 h, volume 0.75 l
  16 €
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: FILbar12
5.0 2×
Watch Price/Availability
Wilckens Waterborne Universal Acrylic Matte Paint 2 in 1 Grey, WI.12460500050
All-Purpose Paint - grey, base, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, metal and PVC, dilution water-based, applied by roller or brush, 9 m² area coverage, approximate drying time 4 h, volume 0.75 l
  16 €
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: FILbar11
5.0 5×
Watch Price/Availability
Austis Eternal for metals 0,27 l, forge dark grey 454
Metal Paint - for base and top coatings of all types of metals
  8.18 €
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: AUSnat008
5.0 19×
Watch Price/Availability
Austis Eternal In 18 kg, white
Wall Paint 11,25 l volume, surface coverage 90 m2, dilution - water-based, suitable for plaster and drywall, weight 18 kg - 3.29 €/1 l
  36.97 €
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: AUSbar003
5.0 2×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT Revital 0,08 l, white (RAL9003)
All-Purpose Paint - white, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood and eternit, for walls, dilution no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 4 h, weight 0.1 kg
  4.57 €
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat001
5.0 5×
Watch Price/Availability
Dulux COW - Colours of the World - 2,5l, Colour Charm of Provence
Wall Paint 2,5 l volume, surface coverage 35 m2, dilution - no dilution needed, suitable for plaster and drywall - 9.44 €/1 l
  23.60 €
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: SURbar0077
5.0 5×
Watch Price/Availability
Dulux COW - Colours of the World - 2,5l, Colour Graphite Twilight
Wall Paint 2,5 l volume, surface coverage 35 m2, dilution - no dilution needed, suitable for plaster and drywall - 9.44 €/1 l
  23.60 €
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: SURbar0066
In the category Paints on Alza.sk, we currently have a total of 526 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.