Bushcraft Gear

Bushcraft Gear – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.sk.

Continue

7 reasons to shop for Bushcraft Gear on Alza.sk

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Bushcraft Gear?

If you're planning to get Bushcraft Gear, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Bushcraft Gear

Are you looking for the best Bushcraft Gear? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Bushcraft Gear

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Bushcraft Gear, or choose to sort by price from highest to lowest.

Bushcraft Gear – main types

Hide description
2,358 Results
4.4 20×
Watch Price/Availability
SIMAX Beverage Bottle with CLASSIC PURE AQUA BOTTLE Insert 1l
Drinking Bottle - glass, volume: 1l
  14.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SIMLA512
4.4 122×
Watch Price/Availability
Express Menu Goulash soup 600g
MRE - Meal Ready To Eat, soup, energy value per 100 g: 257 kJ, weight 600g - 10.15 €/1 kg
  6.09 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem021
4.7 119×
Watch Price/Availability
Express Menu Turkey on bacon 600g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 413 kJ, weight 600g - 12.82 €/1 kg
  7.69 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem005
3.9 28×
Watch Price/Availability
Cattara Waterproof
Tarp Tent - for 2 persons, 300×200×200cm, water column: 2000 mm, weight: 0,46 kg
  26.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsc1698
4.4 63×
Watch Price/Availability
Cattara Chair
Tinderbox - magnesium rod and a carbon steel striker blade, spark temperature up to 2000°C
  7.19 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbd0568
4.9 7×
Watch Price/Availability
Campgo Base Pad 1 IXPE Grey/Green
Camping Mat - thickness 1cm, non-slip, washable, summer use, dimensions 180×50cm (L×W), two-layer, IXPE foam material, weight 330g, dimensions when packed 50×16cm, thermal resistance (R-value) 1.5 m²K/W, elastic straps for securing
Great price 11.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SP_11
4.9 265×
Watch Price/Availability
Victorinox Classic SD colours 58 mm Sunny Side
Swiss Army Knife - multifunctional, screwdriver, key ring, scissors, toothpick, tweezers and nail file included, handle material plastic, blade length 4 cm, closed length 5.8 cm, total knife length 9.8 cm, weight 21 g
  21.90 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvict087
4.9 12×
Watch Price/Availability
Caterpillar Multifunction Gift Set, 31 functions CT240364
Tool Set - includes 1× 11-in-1 multifunction tool, functions: long, common and splitting pliers, closing knife with partially serrated blade with safety lock, bottle opener, 9-in-1 bit holder with 9 5/32" bits, 3/16", 7/32", 1/4", Phillips 0, 1, 2, S1 and S2 quadrants, an awl and an emergency glass breaker, storage pouch for belt, 1× multifunction key ring, function: a blade for cutting string, crowbar, nail puller, 6 and 8 mm wrench, other key sizes 3, 5, 9 and 10 mm, screwdrivers, bottle opener, carabiner and key ring
  70.97 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTcate029
4.4 18×
Watch Price/Availability
Lifesystems Dual Action Firestarter
Tinderbox with ferrocerium choke and magnesium firing stick
Discounted -12 % 13.90 € 15.90 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTtot0152
4.7 22×
Watch Price/Availability
Summit To Eat - Bolognese pasta
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1926 kJ, weight 136g - 73.46 €/1 kg
Discounted -16 % 9.99 € 11.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTste0001
4.7 3×
Watch Price/Availability
Therm-A-Rest NeoAir XLite NXT Regular Wide
Camping Mat sleeping mat, thickness: 7,6cm, dimensions 183 × 64cm, dimensions when packed 28 × 12cm, weight 442g
  255.90 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTtar0192
4.2 43×
Watch Price/Availability
Cattara Drinking bag, 2 litres
Hydration Bladder - volume: 2
  12.48 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTcatt006
5.0 17×
Watch Price/Availability
Victorinox Forester Wood
Swiss Army Knife - multifunctional, screwdriver, key ring, wire stripper, can opener, wood saw, bottle opener, corkscrew and piercer included, closed length 11.1 cm
Discounted -7 % 64.90 € 69.90 €
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvict056
4.7 74×
Watch Price/Availability
Express Menu Beef Stroganoff 600g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 401 kJ, weight 600g - 18.17 €/1 kg
Discounted -8 % 10.90 € 11.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem013
4.9 23×
Watch Price/Availability
Therm-A-Rest Z Lite SOL blue/silver Regular
Camping Mat sleeping mat, thickness: 2cm, dimensions 183 × 51cm, dimensions when packed 51 × 13cm, weight 410g
  43.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTtar0140
4.4 29×
Watch Price/Availability
Summit To Eat - Fried rice with chicken and Teriyaki sauce - big pack
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 2085 kJ, weight 202g - 73.76 €/1 kg
  14.90 €
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTste0023
4.8 5×
Watch Price/Availability
Spokey Ultralight 600 Sleeping bag, 7°C, navy
Sleeping Bag - mummies, three-season, unisex, filling 100% polyester, Comfort temperature 11 °C, limit temperature 9 °C, maximum body height 200 cm, length of the wrapped sleeping bag 21 cm, diameter of the wrapped sleeping bag 12 cm, colour blue, weight 852 g
  31.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTspo700
4.6 5×
Watch Price/Availability
Jata JECG2702
Gas Cooker -, size: 33cm x 59cm x 10,5cm
  59 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: JATPV26
4.4 13×
Watch Price/Availability
Kubisport Sleeping bag ENVELOPE 1
Sleeping Bag - blanket, summer, unisex, hollow fibre filling, Comfort temperature 15 °C, limit temperature 5 °C, maximum body height 190 cm, length of the wrapped sleeping bag 30 cm, diameter of the wrapped sleeping bag 15 cm, colour blue, weight 850 g
  31.90 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsppyt01
4.9 13×
Watch Price/Availability
Cold Steel 4 Max Scout (AUS10A)
Pocket Knife - folding, everyday (EDC), handle material plastic, closed length 15.2 cm, weight 289 g
  131.90 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTcds1091
4.4 33×
Watch Price/Availability
Summit To Eat - Macaroni and cheese
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 2135 kJ, weight 112g - 85.63 €/1 kg
Discounted -12 % 9.59 € 10.90 €
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTste0005
4.9 27×
Watch Price/Availability
Victorinox Hunter
Swiss Army Knife - multifunctional, screwdriver, key ring, wire stripper, toothpick, wood saw, tweezers, bottle opener, corkscrew and piercer included, handle material plastic, blade length 8.7 cm, closed length 11.1 cm, weight 126 g
  71.41 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvict055
4.8 140×
Watch Price/Availability
Express Menu Chicken 600g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 304 kJ, weight 600g - 13.82 €/1 kg
  8.29 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem002
4.6 32×
Watch Price/Availability
FORTUM 4780300
Pocket Knife - folding, hunting, blade length 8.7 cm, closed length 12 cm, total knife length 20.7 cm
  15.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: MAD0090
24 more... Top
1 ... 34567 ... 99
 
In the category Bushcraft Gear on Alza.sk, we currently have a total of 2358 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap bushcraft Gear Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best bushcraft Gear You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in bushcraft Gear reviews