Bushcraft Gear

Bushcraft Gear – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.sk.

Continue

7 reasons to shop for Bushcraft Gear on Alza.sk

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Bushcraft Gear?

If you're planning to get Bushcraft Gear, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Bushcraft Gear

Are you looking for the best Bushcraft Gear? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Bushcraft Gear

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Bushcraft Gear, or choose to sort by price from highest to lowest.

Bushcraft Gear – main types

Hide description
2,353 Results
3.9 7×
Watch Price/Availability
Hannah Leisure 5.0 Wide Parrot Green II
Camping Mat sleeping mat, thickness: 5cm, dimensions 198 × 63cm, dimensions when packed 32 × 20cm, weight 1330g
Buy with code ALZADNI25 The discount code gives the option of applying a discount on a given product when entering the code in the shopping cart. Získajte zľavu 25% s kódom ALZADNI25. Kliknite a kód sa uplatní automaticky. 76.79 €
  102.39 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPThann0908
5.0 22×
Watch Price/Availability
Mikov Elipt
Pocket Knife - folding, travel and everyday (EDC), belt clip included, steel hardness 63 HRC, handle material aluminium, blade length 9.5 cm, total knife length 12 cm, weight 162 g
  61.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmkv0059
4.0 14×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Fusilli with spinach and walnuts
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 550 kJ, weight 105g - 122.86 €/1 kg
  12.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTadv042
4.7 74×
Watch Price/Availability
Express Menu Deer ragout
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 348 kJ, weight 600g - 18.17 €/1 kg
  10.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem012
5.0 2×
Watch Price/Availability
Leatherman Super Tool 300 black
Multitool with functions, weight 272 g
Discounted -5 % 121.90 € 128.90 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT6315
4.9 7×
Watch Price/Availability
Campgo Base Pad 1 IXPE Grey/Purple
Camping Mat sleeping mat, thickness: 1cm, dimensions 180 × 50cm, dimensions when packed 50 × 16cm, weight 330g
Buy with code ALZADNI30 The discount code gives the option of applying a discount on a given product when entering the code in the shopping cart. Získajte zľavu 30 % s kódom ALZADNI30. Kliknite a kód sa uplatní automaticky. 8.33 €
Great price 11.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SP_12
5.0 4×
Watch Price/Availability
Victorinox Pioneer X Alox Limited Edition 2026, 93 mm, glacier blue
Swiss Army Knife - multifunctional, safety lock, wire stripper, can opener and bottle opener included, steel hardness 58 HRC, handle material steel, blade length 9.3 cm, closed length 9.3 cm, total knife length 16 cm, weight 95 g
Discounted -6 % 71.90 € 76.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvict119
4.9 11×
Watch Price/Availability
GSI Outdoors Santoku Knife set
Camping Utensils -
Discounted -9 % 47.90 € 52.90 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTtot0052
4.7 22×
Watch Price/Availability
Summit To Eat - Bolognese pasta - big pack
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1927 kJ, weight 217g - 68.66 €/1 kg
  14.90 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTste0016
4.4 21×
Watch Price/Availability
Summit To Eat - Salmon with pasta and broccoli
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 2169 kJ, weight 117g - 81.97 €/1 kg
Discounted -12 % 9.59 € 10.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTste0007
4.3 23×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Tandoori Quinoa (VEGAN)
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 589 kJ, weight 400g - 24.98 €/1 kg
  9.99 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT4419
5.0 1×
Watch Price/Availability
Campgo Base Pad 1.2 IXPE Alu
Camping Mat sleeping mat, thickness: 1,2cm, dimensions 180 × 50cm, dimensions when packed 50 × 17cm, weight 380g
Buy with code ALZADNI30 The discount code gives the option of applying a discount on a given product when entering the code in the shopping cart. Získajte zľavu 30 % s kódom ALZADNI30. Kliknite a kód sa uplatní automaticky. 9.73 €
Great price 13.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SP_14
4.6 40×
Watch Price/Availability
Siguro Stainless steel mug Elite Brew, 350 ml
Mug - material: stainless steel, 350ml, colour, 1 pc(s) in pack - 14.90 €/1 pc(s)
Buy with code ALZADNI20 The discount code gives the option of applying a discount on a given product when entering the code in the shopping cart. Získajte zľavu 20% s kódom ALZADNI20. Kliknite a kód sa uplatní automaticky. 11.92 €
Great price 14.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SGR_CW_TP04B
4.7 40×
Watch Price/Availability
G21 Drinking bottle 1000 ml, pink-frosted
Drinking Bottle - tritan, volume: 1l
  10.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: MBaaa1671
4.0 4×
Watch Price/Availability
MaceMaker Handy Hunter - Sanmai Hunting Knife
Hunting Knife - with a fixed blade, case included, steel hardness 59 HRC, handle material wood, weight 184 g
  209.90 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmame011
4.6 63×
Watch Price/Availability
Isostar Bottle, 650ml Silver
Drinking Bottle - plastic, volume: 0,65l
  5.29 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTisos022
4.6 40×
Watch Price/Availability
Siguro Stainless steel mug Elite Brew, 75 ml
Mug - material: stainless steel, 75ml, colour, 1 pc(s) in pack - 9.90 €/1 pc(s)
Great price 9.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SGR_CW_TP01B
4.9 16×
Watch Price/Availability
Lifesystems Heatshield Bag
Bivy Sack A lightweight and portable tear-resistant bag, providing the sufferer with high thermal comfort. It reflects more than 90% of body heat back to the body.
  11.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTtot0164
4.3 117×
Watch Price/Availability
Express Menu Cabbage soup with sausage
MRE - Meal Ready To Eat, soup, energy value per 100 g: 222 kJ, weight 600g - 6.82 €/1 kg
  4.09 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem019
4.6 21×
Watch Price/Availability
Summit To Eat - Chicken Fajita with rice - big pack
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1976 kJ, weight 213g - 60.56 €/1 kg
  12.90 €
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTste0018
4.4 95×
Watch Price/Availability
Express Menu Boiler goulash 600 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 540 kJ, weight 600g - 13.48 €/1 kg
Discounted -11 % 8.09 € 9.19 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem142
4.4 122×
Watch Price/Availability
Express Menu Borscht soup 600g
MRE - Meal Ready To Eat, soup, energy value per 100 g: 320 kJ, weight 600g - 10.15 €/1 kg
  6.09 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem022
4.4 165×
Watch Price/Availability
Express Menu Kulajda with chanterelles 600 g
MRE - Meal Ready To Eat, soup, energy value per 100 g: 222 kJ, weight 600g - 8.65 €/1 kg
  5.19 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem024
4.5 7×
Watch Price/Availability
Husky Akord 1,8 Blue
Camping Mat sleeping mat, thickness: 1,8cm, dimensions 183 × 56cm, dimensions when packed 56 × 12cm, weight 410g
Buy with code ALZADNI15 The discount code gives the option of applying a discount on a given product when entering the code in the shopping cart. Získajte zľavu 15 % s kódom ALZADNI15. Kliknite a kód sa uplatní automaticky. 23.72 €
  27.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPThusk0045
24 more... Top
1 ... 45678 ... 99
 
In the category Bushcraft Gear on Alza.sk, we currently have a total of 2353 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap bushcraft Gear Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best bushcraft Gear You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in bushcraft Gear reviews