Bushcraft Gear

Bushcraft Gear – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.sk.

Continue

7 reasons to shop for Bushcraft Gear on Alza.sk

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Bushcraft Gear?

If you're planning to get Bushcraft Gear, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Bushcraft Gear

Are you looking for the best Bushcraft Gear? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Bushcraft Gear

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Bushcraft Gear, or choose to sort by price from highest to lowest.

Bushcraft Gear – main types

Hide description
2,365 Results
5.0 3×
Watch Price/Availability
Campgo StarHopper Red Komfortná teplota 0°C
Sleeping Bag - mummy-style, three-season, adjustable, children's, inner material: 190T polyester, outer material 210T Diamond Ripstop polyester, microfiber filling, inner thermal collar, drawstring hood, SBS zip on the left side with anti-jam protection, comfort temperature 0°C, limit temperature -6°C, extreme temperature -23°C, suitable for heights 110–170cm, large outer pocket, inner pocket, reflective loops for hanging, compression sack included, dimensions 180 × 70cm, packed dimensions 35 × 19cm, red colour, weight 1,400g
Great price 39.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SB_03
4.5 23×
Watch Price/Availability
Leatherman CHARGE TTi PLUS silver
Multitool with functions, weight 252 g
  278.90 €
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT822a
4.9 59×
Watch Price/Availability
Leatherman Surge black
Multitool with functions
  186.90 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT5024
4.9 417×
Watch Price/Availability
Victorinox Spartan
Swiss Army Knife - multifunctional, screwdriver, key ring, wire stripper, can opener, toothpick, tweezers, bottle opener, corkscrew and piercer included, blade length 6.5 cm, closed length 9.1 cm
  22.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: EAY1020
4.8 139×
Watch Price/Availability
Express Menu Chicken on paprika
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 355 kJ, weight 600g - 12.32 €/1 kg
Discounted -9 % 7.39 € 8.19 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem001
4.9 26×
Watch Price/Availability
Sawyer Micro Squeeze Filter System
Travel Water Filter - power to clean up to 1,5l/min, purifies up to 378000l, volume of 1l
  47.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTSYR006
4.4 27×
Watch Price/Availability
Husky Kayle 0 °C
Sleeping Bag mumie, summer, the filling consists of hollow fiber, thermal comfort up to 12 °C, for a person of maximum height 185 cm, packed sleeping bag dimensions 34×13 cm, weight 800 g
  55.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPThusk0021
4.9 316×
Watch Price/Availability
Victorinox Climber
Swiss Army Knife - multifunctional, screwdriver, spike, key ring, scissors, wire stripper, can opener, toothpick, tweezers, multipurpose hook, bottle opener and corkscrew included, handle material plastic, blade length 7 cm, closed length 9.1 cm, total knife length 16.1 cm, weight 82 g
  32.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: EAY4005
4.5 93×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Deer ragout with potato wedges
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 622 kJ, weight 400g - 27.25 €/1 kg
  10.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT2586
4.6 58×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Meat and rice balls with tomato sauce
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 540 kJ, weight 400g - 24.98 €/1 kg
  9.99 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: ADVEN10
4.7 63×
Watch Price/Availability
Leatherman Rev
Multitool with functions
  59 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT738
4.5 32×
Watch Price/Availability
Mikov 376-NH-6 hunting Venado
Hunting Knife - with a fixed blade, steel hardness 56 HRC, handle material plastic, blade length 13.8 cm, closed length 11 cm, total knife length 24.8 cm, weight 123 g
  28.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: sptmkv0037
4.7 77×
Watch Price/Availability
Light My Fire FireSteel Scout Rocky-red
Tinderbox - with up to 3000 ignitions, heat up to 2980°C, works when wet, integrated whistle
  11.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTlmf007
4.8 143×
Watch Price/Availability
Sawyer Mini Filter Green
Travel Water Filter - power to clean up to 1,5l/min, purifies up to 378000l, volume of 0,5l
Discounted -7 % 50.90 € 54.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTSYR005
5.0 37×
Watch Price/Availability
Victorinox Workchamp red
Swiss Army Knife - multifunctional, screwdriver, iron file, iron saw, key ring, scissors, wire stripper, can opener, toothpick, wood saw, tweezers, bottle opener and corkscrew included, handle material steel, closed length 11.1 cm, weight 227 g
  101.90 €
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvict072
4.5 24×
Watch Price/Availability
Mikov Kostka
Pocket Knife - folding, travel, steel hardness 55 HRC, handle material steel, blade length 6.2 cm, total knife length 14.2 cm, weight 47 g
Discounted -3 % 29.90 € 30.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmkv0062
4.8 20×
Watch Price/Availability
Husky Akord 1,8 orange
Camping Mat sleeping mat, thickness: 1,8cm, dimensions 183 × 56cm, dimensions when packed 56 × 12cm, weight 410g
  36 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsc831
4.8 699×
Watch Price/Availability
Mikov Rybička
Pocket Knife - folding, travel, blade length 5.5 cm, closed length 7.8 cm, weight 88 g
  4.89 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: EAY1220y
5.0 4×
Watch Price/Availability
Campgo ProGrip 5
Camping Mat sleeping mat, thickness: 5cm, dimensions 180 × 52cm, dimensions when packed 27 × 10cm, weight 710g
Great price 32.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CAMP_SP_04
4.5 88×
Watch Price/Availability
ORION 7-Piece Stainless Steel Camping Dining Set
Mess tin -, colour
  16.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: ORICS238
4.7 31×
Watch Price/Availability
Mikov 375-NH-1 hunting
Hunting Knife - with a fixed blade, steel hardness 55 HRC, handle material plastic, blade length 10 cm, closed length 11 cm, total knife length 21 cm, weight 107 g
Discounted -9 % 28.90 € 31.90 €
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: EAY1209d
4.3 66×
Watch Price/Availability
Husky Fery 5 Extreme Lite
Camping Mat sleeping mat, thickness: 5,5cm, dimensions 187 × 55cm, dimensions when packed 22 × 10cm, weight 410g
  41.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPThusk059
4.9 22×
Watch Price/Availability
Husky Kids Nami -10°C
Sleeping Bag mumie, three season, the filling consists of hollow fiber, thermal comfort up to 5 °C, for a person of maximum height 145 cm, packed sleeping bag dimensions 34×18×17 cm, weight 1290 g
  49.90 €
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPThusk0022
3.8 28×
Watch Price/Availability
Cattara Traveler Family
Cooker -, width: 58cm, depth: 28cm, height: 5,4cm
  36.90 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTcatt014
In the category Bushcraft Gear on Alza.sk, we currently have a total of 2365 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap bushcraft Gear Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best bushcraft Gear You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in bushcraft Gear reviews